Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Verkar finnas en hel del sånna videon,finns en liknande tråd från förr, som kjell startat om jag inte minns fel.

Dock är jag nyfiken över hur de lyckas... menar t.ex i den här videon så finns det med en hel del känsliga fiskar som många av oss inte klarar av...

Undrar bara hur de gör, för tror inte de skulle göra det om de trodde att fiskarna skulle dö blandannat pga priset.

Postat

För mycket pengar för lite kunskap?

IOFS behöver ju dom inte ha för mycket pengar vet ej vart dom som har karen bor så det kan ju vara egenfångat eller annat.

Tycker synd om dom alla dock.

Postat

Säkert för mycket pengar.

Inte så svårt att få tag på fiskarna i de storlekarna från början om man kan betala för sig och inget säger väl hur länge de har haft det så?

Det kanske är första veckan efter att ha köpt fisk för många tusenlappar..

Trist på fisken dock för de lär inte bli långlivade i den miljön.

Postat

Det finns gott om filmer med suspekt djurhållning på Youtube. Det finns dock en vinkling till på saken som tål att begrundas. När man länkar upp såna filmer så får de fler besök, de kan listas högre i sökningar och de som lagt in skräpet noterar glatt att de fått många tittare och stimuleras till att lägga in ännu mera skit. Vilket i sin tur ökar risken att ännu fler ser tveksamma filmer och tycker att det är häftigt och försöker sig på nåt liknande.

Så det finns ju alltså inte bara den etiska frågan om djurhållningen är rimlig, det är också en viktig etisk frågeställning om man genom att länka till såna här filmer förbättrar något eller om man kanske i stället gör saker värre.

Ta inte det här som kritik Marcus utan snarare som en frågeställning som kan vara väl värd att fundera över.

Postat

sen vet man ju aldrig om det är i medicinskt syfte dom lägger in all fisk i så små kar. kan ju va flera orsaker till det , typ flytt av stora karet eller läcka m.m. behöver ju inte va så att dom är ute efter o skada fisken. det var ju ingen sand i karen på bilderna så man vet aldrig

Postat
  • Författare

jo man kan vända och vrida på det hur,, men hur som hälst dom som har fiskarna på detta vis tycker jag är djurplågare.

Postat

usch det är inte snyggt med så mycket fisk i ett så litet kar och som sagt hur trivs fiskarna när dom inte kan simma runt.

dom kan bidra med fisk till mitt kar om dom gillar att handla fisk inte mig imot kanske finns fler som inte tackat nej

Postat

nja inte lägger man upp en film på youtube med så mcket fiskar om man bara har det så för nån flytt eller annan omständighet..ren dumhet/okunskap ifrån dom som la upp filmerna bara..det är allt! dom borde nog inte ha dessa djur alls..

Postat

Killen/tjejen trodde kanske de var stimmfiskar ;)

Skämt o sido är ju sjukt hemska de där filmerna.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.