Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

hejsan sitter och kollar runt lite på reeflex och hittar lite roliga fiskar som gobys och fil fiskar jag gillar alla fiskar med roliga former o starka färger dock undrar jag om fil fiskar är en bra fisk att ha jag har ganska mycket glas rosor så det vore ju skönt av den anledning att skaffa en men jag vill mest veta om det finns nån leverantör av dessa balla fiskar i sverige gärna i närheten av örebro :)

Postat

Filfiskar finns det ett antal sorter av, någon som går mer på glasrosor än anra, men sen finns det de som bara äter korallpolyper tex, så det borde underlätta om du först tar reda på vilken sorts filfisk du söker.

Postat

jag tror nog att peder på akvariekällarn och c-life kan ta hem på beställning, annars är de nog korallfisken i Linköping som ligger närmast, såg att korallfisken hade decora och magnifica sist jag var där för nån månad sen.

mvh Jimmy

Postat

Jag har en Acreichthys tomentosus. Det är också den som är mes förekomande i handeln. Äter glasrosor och är inte foderspecialist som jag förståt att många andra filfiskar är. Äter allt jag stoppar i burken=)

Postat
post-3326-14468922601211_thumb.jpg Det här är min fil-fisk. Mycket trevlig och skötsam så länge det inte finns mindre fisk i karet.
Postat

Den sliter den i stycken och äter upp den. Har matat lite med Östersjöräkor som inte blir långlivade när filfisken är på hugget.

  • 1 månad senare...
Postat
[ATTACH=CONFIG]60956[/ATTACH] Det här är min fil-fisk. Mycket trevlig och skötsam så länge det inte finns mindre fisk i karet.

Är det fotat i den burk ?

Hur är den mot dina koraller/musslor ?

Postat

jag skulle också vilja ha en av de där rackarna men jag är mer orolig för vad den skall äta då jag inte har några glasrosor

Postat

Den betraktas inte som 100% reefsafe, så var jag inte tvungen. Skulle jag nog se mig om efter nåt annat skoj.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.