Postat 17 december 201113 år Jag har köpt mitt zeovit och kommer snart starta mitt akvarium.Har lite problem med placering , vet inte vart ska den stå i sumpen första fack.Skummaren ska vara först från höger och sen sist zeoreaktoren eller har inget betydelseHar också en ( deltec fr509 med aktiv kol ) finns inte på bild kan placera den i samma fack men vart i mitten eller ?Problemet är att har inte så mycket plats och behöver ha lite plats att byta göra rent filterpåsen.Kommer köra Ozon också inom skummaren.
Postat 17 december 201113 år Jag hade placerat Zeovit reaktorn sålångt ifrån skummaren som möjligt. Risken finns annars att all mulm som uppstår när man pumpar filtret går direkt in i skummaren, man vill ju att korallerna ska ha någon chans att äta den innan man filtrerar bort den. Att använda ozon tillsammans med zeovit är ju inte att rekommendera, utan jag hade nog använt den endast i nödfall!
Postat 17 december 201113 år Författare Ok, men om jag skulle köra låg dos ozon (2 mg per 100 liter vatten i sumpen) är farligt ? , eller kan man stänga zeoreaktoren när ozonen doserar sätta på en timer.Angående placering av Zeovit ska jag ändra, ta först skummaren och sen de andra.
Postat 17 december 201113 år Jag ser ingen anledning till att köra ozon överhuvudtaget när man använder zeovit. Du kommer att ha väldigt klart vatten ändå. Men det är absolut inte farligt men om du kör det ifrån första början så kommer det ta mycket längre tid innan zeoviten kommer igång pga att man har ihjäl endel av bakterierna med ozonet.
Postat 17 december 201113 år hmm men med pellets har tar ozonet bort bakterier som man ändå vill ha i skummaren och ut?Det är som sagt lite annorlunda system..
Postat 17 december 201113 år Författare Jag ser ingen anledning till att köra ozon överhuvudtaget när man använder zeovit. Du kommer att ha väldigt klart vatten ändå. Men det är absolut inte farligt men om du kör det ifrån första början så kommer det ta mycket längre tid innan zeoviten kommer igång pga att man har ihjäl endel av bakterierna med ozonet.Hur mycket ska jag vänta med ozon ?Nu är jag klart med möblering av sumpen, skummaren först.
Postat 17 december 201113 år Ok, men om jag skulle köra låg dos ozon (2 mg per 100 liter vatten i sumpen) är farligt ? , eller kan man stänga zeoreaktoren när ozonen doserar sätta på en timer.Angående placering av Zeovit ska jag ändra, ta först skummaren och sen de andra.Jag skulle rekommendera att skippa Ozon, du dödar bara de bra bakterierna zeoviten tillför. har aldrig haft prick eller något annat dåligt sålänge jag kört zeovit.Angående Skummarpumpen, du vill helst att allt från zeovitreaktorn skall ut i karet först då det är det som korallerna lever på
Postat 17 december 201113 år Hur mycket ska jag vänta med ozon ?Nu är jag klart med möblering av sumpen, skummaren först.Jag hade skippat ozonet helt och använt det endast vid sjukdomsfall. Om du verkligen vill köra ozon så borde du vänta tills zeoviten är ordentligt igång. Det kan ta sålänge som upp till 11 mån innan ett zeovit kar är ordentligt igång.
Postat 18 december 201113 år Författare *ok, avaktar med ozonet, men blir inte några problem att köra UV på nättena ?*men zeovit o skummare placering i sumpen är ok nu , om man tittar på senaste bilden. Ändrat 18 december 201113 år av niki68
Postat 18 december 201113 år Hej skippa både uv och ozon, du kommer bara att förlänga inkörningen med zeovit. Jag hade bytt plats på deltec och zeovitfiltret, då du skall skaka filtret ser ut som om det står längst in i sumpen.Martin
Postat 18 december 201113 år Har sett akvarium som kör Ozon även med Zeovit metoiden utan problem.UVC kör man bara då det är problem i karet....
Postat 18 december 201113 år Författare Hej skippa både uv och ozon, du kommer bara att förlänga inkörningen med zeovit. Jag hade bytt plats på deltec och zeovitfiltret, då du skall skaka filtret ser ut som om det står längst in i sumpen.Martin*jag har fösökt bytta plats på de men på framsida av sumpen finns mindre plats på grund av skummaren.
Postat 18 december 201113 år Tro oss andra och sätt zeovitreaktorn så lätt pumpad den kan bli.Sent from my iPhone 4S using Tapatalk
Postat 19 december 201113 år jag TROR att vad de menar är att byta plats på zeo och skummare, sedan kan du OM du vill byta plats på deltec och skummaren.Då har du från vänster till höger: skummare framme, deltec bakom, högersida zeovit framme, bak, endast retur med strumpa..eller är jag ute och cyklar?
Postat 19 december 201113 år UV-c har du kvar hemma ifall du får ev sjukdom och kan koppla in den då.Sent from my iPhone 4S using Tapatalk
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.