Postat 3 februari 201312 år HejHur mycket tappar mh ljuskällor efter ett år? är det så att dom tappar färgen helt tillslut eller är det bara vissa spektra som ger med sig?
Postat 3 februari 201312 år Det beror ganska mycket på lampan i sig och vilka spektrum den lyser i. Det verkar som att som regel så tappar väldigt blå Mh lampor oftast ganska starkt på ett år medans vita lampor och något neråt kan i princip ge samma kvalitet på ljuset i flera år. Men det är en svår fråga att svara på, det bästa borde vara att skaffa en par mätare och mäta med jämna mellanrum för att se om lampan behöver bytas.
Postat 3 februari 201312 år Författare någon i gbg som vill bli delägare?par mätarna var inte billiga om jag minns rätt
Postat 3 februari 201312 år Är du händig kan du bygga en själv. Här är en guide, 200 kr har tom en stackars arbetssökande som jag råd med :-) https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?17303-Ljusm%E4tare-f%F6r-akvarier-f%F6r-under-200-kronor
Postat 3 februari 201312 år någon i gbg som vill bli delägare?par mätarna var inte billiga om jag minns rättKostar inte många hundralappar, köp dig en Seneye så har du något som mäter PAR, PH, Nitrit, och våglängder för under tusenlappan!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.