Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej

Är ganska ny med saltvatten och därför några frågor.

Jag har skaffat två små fiskar som ska matas med pellets+ artemia enligt affären.

Men när jag matar dom med pelletsen så tar jag lite lite åt gången för att det inte ska sjunka för snabbt,men fiskarna hinner ju bara ta ett par korn innan dom landar på botten,hur gör ni ??

?att fiskarna är ju inte hyper intresserade av maten utan simmar ibland mest i andra ändan av karet när jag matar dom,sen kommer dom på att det är mat och blir ivriga för att sekunden senare glömma igen

Detsamma gäller för artemian som tar lite längre tid att nå botten.

Jag undrar ifall fiskarna käkar från botten om dom blir hungriga??

jag kan ju inte stoppa i 2 pellets åt gången det skulle ju ta halva dan att mata dom

/Daniel

Postat
  • Författare

Ja du.det har jag faktiskt glömt.

Hmm

Det är två små blå ca 5cm tror dom började på C något,var väldigt revir "arga" mot samma typ av fiskar.

Dom var också väldigt billiga 70 för en hona 130 för en hane

/D

Postat

Väl de flesta lär sig att leta mat i olika vattenskikt men vissa rör t.ex. inte mat som har sjunkit ner till botten och för det mesta jagar efter mat som flyter i vattnet. Min sandvändare (väl namnet säger allt), Valenciennea puellaris, brukade bara äta det som nådde bottnet tills den lärde sig att "Först till kvarn..." gällde i karet så nu kommer den halvvägs för att snappa upp maten. Men det vore enklare att gissa vad som orsakar beteendet om man vet vilken fiskart det handlar om.

Kan det vara damseller?

Kolla här så kanske hittar du din fisk http://www.liveaquaria.com/product/categ.cfm?pCatId=15

Postat

Skaffa ett par räkor om du inte redan har det. Dom är duktiga på att ta de rester som hamnar på botten.

Postat

Släng i bara ett par korn först så de känner lukten av det, sen mata lite långsamt så det inte är så mkt mat i vattnet hela tiden.

Postat

Det är svårt att få igång två ensamma fiskar att äta. Jag fundera på att skaffa några billiga bra ätare att ha i min karantän för det är så svårt att få i gång enstaka nyimporterade fiskar. Ser de andra fiskar som äter tar de snabbt efter. Plankton och algätare äter normalt under nästan hela dagen så det tar ett tag att vänja dem till att äta för en hel dag varje gång.

Postat

jag tror att du matar för ofta dessa fiskar letar å hittar en del mat på stenen osv jag skulle börja med att mata varannan dag å sen bara lite lite i taget kanske bara ett par tre korn.

Är dom hungriga så äter dom

Postat

Lägg pelletsarna i blöt tills dom blir mjuka och svullna innan du "häller" ner dom i karet, men bara några få pelletsar i taget så firrarna hinner med oxå.

Postat
  • Författare

Hur många pellets ska var firre ha ca???artemian är dom galna i men pelletsen verkar dom bara äta om dom har lust

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.