Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Vore kul att kolla med er andra vilken armatur ni tycker är snyggast finns ju en massa olika att välja mellan

- Aqua Medic

- Giesemann

- Aqua Connect

- Grotech

- Arcadia

- Sfiligoi

- Bresslein

- Aqua Light

- GHL

- Andra märker jag ej fått med. Skiv dessa

Bifoga gjärna bild eller länk till en bild

Postat

Jag tycker att MH armaturer som man slipper se, dvs de som är inbyggda t.ex. bakom en vägg eller skärm, är snyggast.

Postat

Sfiligoi känns ganska lyxiga, annars gör ju Giesemann några trevliga modeller, själv sitter jag med min moddade Arcadia o den är också ganska ok. Men snggast är som Max skriver att en inbyggd nog är snyggast.

Postat
Sfiligoi känns ganska lyxiga, annars gör ju Giesemann några trevliga modeller, själv sitter jag med min moddade Arcadia o den är också ganska ok. Men snggast är som Max skriver att en inbyggd nog är snyggast.

Har en moddad MH-armatur från Jula ser ut som påbilden fast utan rörelsedäckare, kunde inte låta bli att prova, kostade 49:-, hade ballast och tändare från tidigare projekt.. Garanterat inte den snyggaste, men rätt orginellt?

/ Peter

post-1231-14468912239143_thumb.jpg

Postat

Tycker som Max: Ljus som man inte ser ljuskällan ifrån är snyggast, i akvariesammanhang i alla fall.

Har en Arcadia 3-series dock själv.

MVH

Simon

Postat

Jag tycker att det är snyggt när armaturen syns, mitt lilla är ett "öppet" akvarium och jag valde armatur efter det (AquaMedic). Mitt nuvarande kar har en liten ram runt, men lämnar ända armaturen synlig. För mig finns det bara ett märke, Giesemann! Resten av armaturena får jag gömma:).

Postat

Tycker att min Aquasunlight är snygg, så det gör inte så mycket att den syns.

post-1062-14468912239391_thumb.jpg

Postat
Tycker att min Aquasunlight är snygg, så det gör inte så mycket att den syns.

håller med ovan

Postat

Någon som har testat Sfiliogoi,om jag förstått det hela rätt ska man kunna höra hela dygnrytmen med en enda 400w glödis?

Låter ju som svaret på mina böner,(nåja ,sånär som på priset då!)

Själv kör jag Giesemann nova ll med tillhörande moonlight-timer,den ser ju trevlig ut - problemet är ju att lysrören blir externa, så det ser ju ut som sk-t i alla fall!

Inbyggnadsplaner "in progress"

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.