Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej!

Jag hade velat limma på små fraggstenar och koraller på stenar som inte går att få upp ur akvariet. Funkar ibland att limma med vanligt fragglim typ plastlim men inte så ofta som jag hade velat.

Skulle man kunna limma med Orca undervattenslim? Kan man limma det direkt på fragg?

/ David

Postat

Det är knådepoxi som gäller. Det finns ett antal fabrikat som fungerar. I Göteborg är väl Deltecs Aquascape och Grotecs ? som är lättast att få tag på.

Postat

En rejäl klick superlim "gel" så är saken klar

Sent from my GT-I9305N using Tapatalk

Postat
  • Författare

Jo, cyanoacrylat-lim är det vi kör med nu. Det fäster ju okej på fraggstenen som man har uppe i luften. Men sen ska man ju snabbt ned i vattnet och trycka fast den på rätt ställe också. Det är då det brukar fästa dåligt(plus att vi har en del frökenfiskar som ganska envist försöker flytta på allt nytt..).

Jag hade väl hoppats på något mirakelmedel så man typ kunde fästa dom på en sluttande yta under vatten, där limmet torkade direkt.. ;)

/ David

Postat

jag brukar göra en "hylla" av knådepoxy dagen innan och låta det torka så att den bära en del av vikten av fraggen

Postat

Jag funderade på om inte vanlig skruvplugg av tex nylon skulle funka som fraggplugg? Då drar man bara ett hål med 5mm borr i stenen (finns viss förlängning om man inte har en vattentät borr) och limmar på pluggen utanför akvariet med cyanoakrylat i lugn och ro, sen är det bara att sätta ner pluggen i hålet. Blir ju även lätt att flytta på fraggar som eventuellt inte trivs på sin plats.

Postat

Det jag länkade till limmar jag under vattnet med. Lägger en stor kula med limm och rör runt lite i det med en pinne och sen i med korallen och väntar ett litet tag så sitter den där. Har även limmat på sidan av stenen med det utan problem. Brukar limma utan fraggplugg då.

Postat

Liten mejsel och borra med handkraft brukar jag göra till gorgonia

Sent from my GT-I9305N using Tapatalk

Postat

Testa med reefbond? Blanda till en lite tjockare smet, sen lägger du fraggstenen mot den stora stenen under vatten, och sen lägger du reefbond smeten på det. Försök att inte röra runt i det under vatten eftersom det löser upp sig då, men om det får ligga ifred blir det som sten efter 15-20min även under vatten.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.