Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Verkar bli uvc, har en ställbar eheim compact som kommer passa fint. Frågan är om man har först pump sen slang uppåt till ucv sen till fosfatremover typ reaktor. Ev någon hemmagjord historia. Ska även ha kol, men det ska nog få ligga i strumpa enbart. För nackdelar? Ordningen fel?

Postat

UVC:t behöver mycket större flöde än kol eller fosfatreducering. Det bör vara minst 1 akvarievolym per timme. Jag har UVC:t på returen och separat pump för fosfatfiltret som bör ha cirka 1 volym per dygn.

Postat

Hej jag har 2 reaktorer + uvc + retur på en och samma pump som driver allt, funkar kanon enda nackdelen är att om den pumpen stannar då¨stannar allt..

vh gordan

Postat

först retur med pvc óch bypass i pvc, resten slang, kolla denna film det ä'r mitt bygge, pumpen jag använder är ställbar från 5k till 10k

Vet inte om det är bra att bygga så men för mig fungerar det kanon

vh gordan

Postat

det är en vanlig 5 liters dunk som jag använder som backup om skummaren skummar blött då samlas all vatten i den

Postat
  • Författare

Alltså. Du splittar returen. Ena delen går rätt upp i karet medans andra genom filter och uvc sen ner i sumpen igen?

Postat

japp en del som går upp i karet och en annan som vatten går igenom först fosfatremover sen uvc sen biopellets och sen tillbaka till skummaren,

Postat

Ska man ha så lite som 80 liter per dygn så är nog en pump i överkant. Jag hade testat göra en hävert med luftslang eller så istället från karet ner till sumpen. Du behöver då 3 liter i timmen och det borde gå lösa fint med en luftslang med lämplig klämma på.

Postat
  • Författare

Kommer låta returen va orörd, men ska försöka köra uvc och fosfat på samma eller uvc och kol, beroende vilket som funkar bäst

  • 1 månad senare...
Postat

Kör också med en pump till flera saker. Ser man bara till att ha ventiler på varje enhet så man kan styra flödet som man vill. Fördelar respektive nackdelar! Fördelen är ju att du inte behöver ha massa olika pumpar om du har en starkare som orkar fler saker, spar utrymme mm. Nackdelen är ju om något händer med pumpen då stannar ju allt som är kopplat till den. Men man kan ju ha en som styr fler saker som kanske inte tar någon större skada om dom står still ett tag eller extra pump som backupp.

Boman

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.