Postat 16 april 201411 år Nu startar jag en ny tråd vid sidan om min gamla om mitt 450 liters kar. Har skickat efter prisuppgifter på ett nytt kar med diamantglas, ytavrinning och sump. Karet kommer att byggas in på liknande sätt som da Truckas, här på guiden. Det kommer att bli en rumsavdelare hemma hos oss. Jag har saknat mycket att kunna utnyttja utrymmet åt båda håll. Det blir ju mer plats för koraller på det sättet också. Raster att ha under stenen är inhandlade och jag kollar runt på skummare med bättre kapacitet. Har hittat en Bubble Magus för 700-900 liters kar. En eller två Jebao 45 pumpar ska inhandlas för att få bättre strömning på en större yta vatten. Har funderingar på att göra mig av med några fiskar när det är dags att flytta över allt. Kommer att uppdatera här allt eftersom projektet fortlöper.....
Postat 16 april 201411 år kommer du köra vidare som tidigare i övrigt? Du körde väl sumplöst tidigare?
Postat 16 april 201411 år Författare Ja, jag har inte haft sump innan så det blir ju annorlunda nu. Annars har jag tänkt att fortsätta med samma metoder som nu. Jag är inte jätte petig med näringsvärdena, bättre lite högre än att korallerna svälter. Kommer att försöka klämma in ett partikelfilter av något slag i sumpen så vattnet blir klarare.
Postat 16 april 201411 år har själv börjat köra med 200 micron filterstrumpor som jag byter ut var 4-5te dag. fungerar utmärkt. Har 2 strumpor i åt gången och 8st totalt som jag växlar mellan och tvättar var tredje vecka.
Postat 16 april 201411 år har själv börjat köra med 200 micron filterstrumpor som jag byter ut var 4-5te dag. fungerar utmärkt. Har 2 strumpor i åt gången och 8st totalt som jag växlar mellan och tvättar var tredje vecka.Var har du köpt strumporna mvh Ola.
Postat 16 april 201411 år Nu startar jag en ny tråd vid sidan om min gamla om mitt 450 liters kar. Har skickat efter prisuppgifter på ett nytt kar med diamantglas, ytavrinning och sump. Karet kommer att byggas in på liknande sätt som da Truckas, här på guiden. Det kommer att bli en rumsavdelare hemma hos oss. Jag har saknat mycket att kunna utnyttja utrymmet åt båda håll. Det blir ju mer plats för koraller på det sättet också. Raster att ha under stenen är inhandlade och jag kollar runt på skummare med bättre kapacitet. Har hittat en Bubble Magus för 700-900 liters kar. En eller två Jebao 45 pumpar ska inhandlas för att få bättre strömning på en större yta vatten. Har funderingar på att göra mig av med några fiskar när det är dags att flytta över allt. Kommer att uppdatera här allt eftersom projektet fortlöper.....Roligt Lotta ska bli spännande att följa mvh Ola.
Postat 16 april 201411 år Låter intressant! Kommer du att uppdatera eller kommer du att ha kvar det andra karet också?Mvh Boman och en riktigt trevlig Påsk på dig.
Postat 16 april 201411 år Var har du köpt strumporna mvh Ola.http://www.ebay.com/itm/100-200-MICRON-9-15-LENGTH-4-RING-NYLON-FILTER-SOCK-FISH-AQUARIUM-MARINE-/171047813228
Postat 16 april 201411 år Författare Låter intressant! Kommer du att uppdatera eller kommer du att ha kvar det andra karet också?Mvh Boman och en riktigt trevlig Påsk på dig.Hej, jag kommer att göra mig av med det jag har nu. Annars blir inte gubben glad! Glad Påsk till dig också!!!
Postat 16 april 201411 år Härligt Lotta!! Vad kul!Rumsavdelare till kar kan bli riktigt häftiga! Ett kul projekt..Med vänlig hälsning, Manne Sent from my iPhone using Tapatalk
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.