Postat 7 september 201411 år Köpte några stjärnpolyper för 1 dag sedan, de såg riktigt fina ut i affären och var utslagna. Men i mitt kar vägrar de slå ut. De är bruna och vita i mitten (eller var)Någon som har en aning om vad problemet kan vara?
Postat 8 september 201411 år lita mer info vatten värdena ljus sen kan det och så ta ett par dagar innan dom har acklimatiserat for dina vatten värden
Postat 8 september 201411 år Vet inte vilken sort stjärnpolyp du har men min Pachyclavularia vägrar slå ut när jag nollat nitaten. Tycker därför det är bra att ha en liten sten med pachy som nitratchecker.
Postat 8 september 201411 år Författare Kom på det igår när jag lagt mig att jag borde skrivit vattenvärdena Salt: 1,025PH: 8,2Nitrit: 0Nitrat: 10+Ca: 410MG: 1360KH: 8,0Fosfat: 0,08Temp: 26Jag har 210 W T5or som belysning. Ändrat 8 september 201411 år av Nille83
Postat 8 september 201411 år Tycker det ser bra ut. Jag skulle bara avvaktat någon vecka.Ev. placera de längre ned om de sitter högt idag. Har märkt att de gärna "krullar" sig och drar ihop sig av för starkt ljus.
Postat 13 september 201410 år Författare En vecka har gått nu. Fortfarande inte utslagna. Ska jag ge det mer tid eller slänga dem?
Postat 14 september 201410 år Mitt råd och erfarenhet är att förutom ljus och vatten även leta efter skadedjur.mvh ante
Postat 14 september 201410 år Vet inte vilken sort stjärnpolyp du har men min Pachyclavularia vägrar slå ut när jag nollat nitaten. Tycker därför det är bra att ha en liten sten med pachy som nitratchecker.Likaså min stjärnpolyp, nitraten nollades nu och stjärnpolypen kröp ihop direkt.
Postat 14 september 201410 år Författare Likaså min stjärnpolyp, nitraten nollades nu och stjärnpolypen kröp ihop direkt.I mitt fall är det inte nitraten för jag har över 10
Postat 14 september 201410 år Nä då är det ju något annat, dock vet jag att stjärnpolyper är tuffa, svårt att ta kål på så låt den sitta ett bra tag till.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.