Postat 16 oktober 201410 år Hur hög pumphöjd klarar de här doserpumparna? Jag har så trångt under akvariet så jag funderar på att ha ghl'en ca två meter ovanför sumpen där ballingflaskorna ska stå.
Postat 16 oktober 201410 år Det är en slangpump så jag tror att de klarar det - 1 meter vet jag åtminstone att det är inga problem medMVH Lasse
Postat 16 oktober 201410 år Min GHL står ca 1,80m ovan behållaren den suger ifrån - utan problem. Med den tekniken som pumpen använder borde den kunna pumpa väldigt väldigt högt.
Postat 16 oktober 201410 år Maximal teoretisk sughöjd ligger på 9.82m - men i praktiken brukar det toppa runt 7 m.
Postat 16 oktober 201410 år Författare Hmm kanske mer pumpslitage eftersom pumparna går mer. Ballinglösningen rinner ju tillbaka i den långa slangen och måste pumpas upp igen. Eller tänker jag fel?
Postat 16 oktober 201410 år Nä vätskan ska stå stilla om allt funkar - alltså inte rinna tillbaka. Det är tre hjul som snurrar och "klämmer" fram vätskan.
Postat 16 oktober 201410 år Är det lämpligt att ha flaskorna ovan sump? Om set blir knas så har man ju hävert och kan tömma hela dunk/flaska i karet.
Postat 16 oktober 201410 år Författare Nja flaskorna står bredvid sumpen. Det är GHL-dosan som står på en hylla 2m ovanför.
Postat 17 oktober 201410 år Nja flaskorna står bredvid sumpen. Det är GHL-dosan som står på en hylla 2m ovanför.Ok. Jag läste det som att GHL'n skulle stå med ballingflaskorna 2 m ovan sump...
Postat 17 oktober 201410 år Pumpen är som en vakuumpump, när den inte surrar ska lösningen stå kvar i slangen. Med slitna slangar kan det gå luft genom pumpslangen och vätskan kan rinna tillbaka, men du löser det enkelt med e backventil på slangen, sätter du en på var sida om pumphuvudet så är det aldrig några problem.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.