Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

jag har haft ls i ca en månad. för en vecka sedan fick jag massor med alger på alla rutor de ser ut som trådar är det normalt att ha det under inkörningen eller beror det att man ha ljuset på för länge? just nu ha jag ljuset på i 8 tim.

Postat

Ja, det äe helt normalt och beror på att vi inte kan låta bli att ha för lång ljustid under uppstartfasen.

Postat

Jag anser inte att trådalger är normalt. Dra ned på ljuset! När du fått balans med kalkalger kan du sakta öka ljusmängden.

Postat

om du kör typ Mh 8 tim om dan i ett färskt akvarium, så är det exakt det som brukar hända!

för mycket näring+för mycket ljus=trådalger

Postat
Vad kör du för K-tal på ljuset?

Vad ska man ha för K helst då?

Är det bäst att blanda olika, eller ger en 20K MH mer alger än en 10K MH..?

(sen har det väl en del att göra med hur själva ljusspektrat är indelat på aktuell lampa, eller?)

Postat
  • Författare

jag kör med två lysrör som det stå så här på de Tmb 18-(24".600mm) som de rekomenderade i butiken där jag köpte ls. nu har jag dragit ner tiden till 4 timmar. hur får man bort trådalgerna eller bör jag vänta tills akvariumet har blivit stabilare?

Postat

Dra ned på ljuset så mycket du kan för så att ls och lägre djur klarar sig. Du kan köra med tandborste där du kommer åt. Turbosniglar (det behövs fler än man tror) är effektiva. En Salarias kan du skaffa, de käkar trådalger. Jag har också positiva erfarenheter av striatus (kriurg)

Postat
Vad ska man ha för K helst då?

Är det bäst att blanda olika, eller ger en 20K MH mer alger än en 10K MH..?

(sen har det väl en del att göra med hur själva ljusspektrat är indelat på aktuell lampa, eller?)

Gröna trådalger växer bäst nära ytan d.v.s 20 000K ger mycket mindre växt än 10 000K
Postat

men under inkörningen är det väl helt normalt med alger? I mitt kar som varit igång några veckor så fick jag först massvis med bruna alger, men de försvann relativt fort för att ersättas av gröna tråd alger även hos mig. Jag tänkte skaffa lite algätare (sniglar, sjöborrar, eremiter) nu imorgon. Eventuellt är jag inne på en salarias oxå, men jag väntar kanske lite med den. Å andra sidan är det kanske bra att få i en firre oxå?

Postat

Man ska vänta med belysningen tills nitratnivån är 0 eller så nära 0 som möjligt. Stoppa i en eller två påsar nollnitrat från zeosand i ett tidigt skede och vänta några veckor om uppstarten har gjorts med färsk ny levande sten. Sedan kan man börja försiktigt med ljuset någon timme första veckan sedan öka någon timme varje dag veckan därpå. Kiselalger brukar man alltid få men de försvinner efter några veckor. Man ska inte behöva få trådalger bara man tar det lugnt och gör saker i rätt ordning vilket också innebär att man köper massor av snäckor när man har kommit igång med ljuset. 1 snäcka till 5 liter rekomenderas men 1 till 10 liter fungerar också okey alltså ska du ha 12-24 st till ett 120L kar

Postat

Svärd har rätt. Det är en missupfattning att man måste få alger i uppstarten. De är så svåra att bli av med sen. Kiselalgerna (de bruna) är svåra att undvika men de försvinner ju när nivåerna sjunkit. Trådalgerna kan man slippa helt om man är försiktig med ljuset i starten och sakta öka som Svärd skriver och se till att du har djur som håller efter algerna. Jag skulle vara ännu mer konservativ i ökningstakten. Koraller gillar inte förändringar i vattenkvalitet och ljus så det brukar inte vara något problem att köra med relativt lite ljus även om man lagt i några koraller och sakta ökar. De slår naturligtvis inte ut lika mycket med lite ljus men de verkar inte lida någon större skada. Jag startade ett kar och la i några koraller när Nitrat-värden och annat var acceptabla och körde endast 3 timmars ljus under 3-4 veckor. Inga trådalger. När sedan kalkalgerna etablerat sig kan man dra på ljuset succesivt.

Postat

Sen kanske det är läge att kolla fosfat (och silikat) annars uppstår ju detta problem även om en månad.

Postat
  • Författare

jag fick låna en pump som pumpar 1500l/h och som är försed med en flaska där insuget och mycket filtermassa som ligger i själva karet. jag har borstad bort all trådalger som är på rutorna. den har varit igång en hel dag och den har sugit allt. det jag undrar över kan man skaffa sniglar nu under inkörningen?

för 4 dagar sedan har jag lagt i en påse som får ner nitrat, en till fosfat jag har dragit ner tiden till 3 timmar. hoppas att de försvinner.

Postat

Du ser inte trådalgerna när de är små, det gör sniglarna. Dvs de kommer att beta av dem innan de blir ett problem. Dessutom äter de allehanda andra alger och underlättar därmed för de efterlängtade kalkalgerna...

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.