Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag funderar på att lägga på ett täckglas på karet för att minska avdunstningen, frågan E hur mycket av ljuset som påverkas?? Har idag 2st maxspect razor 160w16000k över ett 539 kar.

Postat

Inte så mycket, tills glaset blir nedsmutsat av saltstänk, osv, det sker rätt fort och kommer påverka mycket...

Postat

Om man har lagom avstånd mellan vattenytan och täckglaset håller det sig helt rent på undersidan.

På natten blir det kondens och mycket låg salthalt. Eventuellt salt droppar av. På dagen torkar det upp och salthalten stiger. Det överlever inga alger.

Allt på mina täckglas är på översidan. Och jag har ungefär 38 akvarier där det fungerar. + 5 där det inte fungerar för att avståndet mellan vattenytan och täckglas är för litet. 5 cm är perfekt. 4 brukar fungera men 2,5 - 3 går inte.

Postat

Hur fungerar det med täckglas om man kör med LED? De ger ju inte så mycket värme ned mot glaset. Försvinner kondensen i alla fall?

Postat

Hos mig så finns inget kondens just där led armaturen ligger på glaset. Men runt om är det fullt med kondens

Postat

Tycker det låter som du har en bra fundering. Har kört med täckglas i fyra år nu. Funkar alldeles utmärkt.

Megamycket bättre än att köra utan.

Anrikningen från kranvattnet av de sakerna som korallerna inte vill ha (förbrukar) är betydligt mindre med täckglas än utan.

Dessutom så är det lättare och mycket billigare att köra karet runt 28 grader. Hos mig växer korallerna betydligt bättre vid hög temp.

Sen ha vi ju aspekten med det avdunstade vattnet och dess påverkan av ditt hem.

Pysslet med rengöringen av täckglasen var 4:e/6:e månad är gjort på 5 minuter och de fem minutrarna är välbetalda i koralltrivsel.

ja tror att du tappar någonstans 5%-7% av ljuseffekten om du kör med tunna täckglas alt. plexi. Alltså en fis i Missisippi om du jämför med fördelarna.

Ja har 0.6 till 0.7 LEDwatt/liter och mina snabbväxande koraller ligger på runt 2 cm i månaden när vattenvärdena är på topp.

Ja kör mina täckglas nära vattenytan för att få karet tätare.

Postat

Hej! Kör med täckglas. Avstånd till vattenytan är 5 cm. Täckglaset lutar lite, använder led, avdunstar ca 1 liter vatten/dag. Rengör rutan 1ggr/vecka. Enkel process, saltavlagringar enbart vid skummarens övre del.

mvh ante

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.