Postat 28 september 20159 år Jag har just skaffat mina första fiskar och undrar hur mycket mat (ungefär) de ska ha. Jag vet att man ska mata så att de blir mätta, men ändå så att all mat tar slut. Men jag tycker att det är ganska svårt att se då en del av maten faller till botten och det är svårt att avgöra om den blir uppäten eller inte.Nu så matar jag med 1-1,5 kub frysmat på morgonen och ungefär lika mycket pellets på kvällen till 5 Chromis och 6 Anthias. Verkar detta vara lagom?
Postat 29 september 20159 år Låter som mycket pellets äter de verkligen allt? Jag har väl lite mindre fisk än dig och kör också en kub med fryst, och varierar med flingor och pellets. Den torra maten tar jag ungefär hälften av mot den frysta. Sen känns det som det inte fiskarna tar äts upp av borstmaskar, eremiter, sniglar mm.
Postat 29 september 20159 år Jag brukar mata lite grand och se till att fiskarna äter det jag stoppar ner innan jag matar lite till osv. Annars har jag en tumregel att all mat ska vara uppäten inom en minut, finns det mat kvar därefter så är de tillräckligt mätta och får inte mer den dagen.
Postat 29 september 20159 år Författare Låter som mycket pellets äter de verkligen allt? Jag har väl lite mindre fisk än dig och kör också en kub med fryst, och varierar med flingor och pellets. Den torra maten tar jag ungefär hälften av mot den frysta. Sen känns det som det inte fiskarna tar äts upp av borstmaskar, eremiter, sniglar mm.Jag sköljer i och för sig den frysta maten så det blir inte så mycket som när den ligger i kuber. Men jag ska tänka på att ge mindre av pellets.
Postat 29 september 20159 år Författare Jag brukar mata lite grand och se till att fiskarna äter det jag stoppar ner innan jag matar lite till osv. Annars har jag en tumregel att all mat ska vara uppäten inom en minut, finns det mat kvar därefter så är de tillräckligt mätta och får inte mer den dagen.Låter som en bra strategi. Nu har jag lagt ner allt på en gång (ca en kub) och då är det svårt att se vad de hinner äta upp. Ska testa med att lägga ner lite i taget.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.