Postat 10 januari 20169 år Stött på detta på nätet den sista tiden...är det nått nytt? gfo ihop med kol..osv...någon som har koll? Själv så ramlar man mellan stolar ibland eller jämnt o ständigt
Postat 11 januari 20169 år Nytt skulle jag inte vilja säga, gfo är det vi brukar benämna som remover. De är nog den mest beprövade metoden för att begränsa/absorbera fosfat. Skickat från min GT-I9195 via Tapatalk
Postat 11 januari 20169 år Men är GFO järn eller alu remover? Eller är det ett samlingsnamn för båda?
Postat 11 januari 20169 år Det är inte så smart att blanda fosfatremover och kol i samma filter. Fosfatremovern fungerar bäst med mindre flöde. Aluminiumbaserad remover är snabbare i sin funktion än kol så det är risk att man inte utnyttjar kolet helt eller att fosfatremovern blir mättad innan kolet. För små akvarier kan man väl ta att det blir lite spill.
Postat 13 januari 20169 år Författare ok..jag trodde man körde mer koncentrerat med järnoxid hydroxid..än att vara en remover som är baserad på detsamma!
Postat 13 januari 20169 år Jag gillar BRS nya serie om uppstart av saltvattensakvarier. I episod 24 pratar de kring GFO och kolfiltrering.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.