Postat 29 januari 200619 år Kan någon tala om vad de här röda algerna är för något. De har växt till sig under en tid nu och börja bli riktigt irriterade. Många ser ut som små bollar då de växer runt hela gruskornet. /Tomas
Postat 29 januari 200619 år är algerna slemmiga eller är dom mer fasta? Är dom fasta tycker jag att det liknar kalkalger.
Postat 29 januari 200619 år Författare De växer som en boll med trådar åt alla håll. Den liknar någon typ av trådalg och är inte slemmig alls......
Postat 29 januari 200619 år Författare Jag har provat att öka cirkulationen och kollat nitrat, fosfat, KH, Kalcium och Ph utan att hitta några fel. Eftersom det bara växer på gruset så är det väl bara att plocka upp det och rengöra eller finns det något annat att göra?
Postat 29 januari 200619 år Hej,Har du kollat silikat, så att det inte är någon typ av kiselalg!?Kolla också vattnet som du fyller på med. Använder du osmos?/ Hälsningar Pär
Postat 29 januari 200619 år Detta är en typ rödalg inte alls illa (trots dålig skärpa på fotot) om du skaffar kirurger så är de finito på nolltid. Dena typ är vad Juliam Sprung själjer dyrt i sina påsar (purel)
Postat 29 januari 200619 år Författare Jag har en Zebrazoma Desardjinii som är där och äter men den hinner inte riktigt med och jag tycker inte att det är så snyggt, är då alternativt att köpa in ny sand eller fler som äter?
Postat 29 januari 200619 år Kanse Porphyra umbilicalis men vem vet de är mycket svåra att artbestämma.
Postat 29 januari 200619 år hej jag hade trådalger som jag kunde inte bli av med de så jag köpte en sjöhare som åt upp allt men du bör kolla upp om dina fiskar inte tycker om den annars om den skulle bli retad så kan den komma ut bläck av den.
Postat 30 januari 200619 år Författare Jag tror det är den här algen, Spermothamnion repens, vad tror ni?
Postat 31 januari 200619 år Känns algen som bomull som lätt trasas sönder om du tar i den? Jag har något liknande men mina sitter dock inte på sanden utan fastnar överallt på min LS och i många av mina SPS och verkar bli större i omkrets. Mina värden är noll på allt inkl silikat och jag har inga andra alger. Jag gör rent framrutan ungefär var en gång i veckan. Mina gula kirurg äter inte av denna alg.
Postat 31 januari 200619 år Författare Jag skulle nog kunna säga att mina är mindre än en centimeter i diameter och växer runt varje gruskorn med stråna rakt utåt från stenen. Min Desardjinii äter av de hela tiden men verkar få jobba ganska hårt för att få i sig något över huvud taget, eftersom gruskornen bara följer med när den försöker slita loss trådarna.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.