Postat 28 oktober 20195 år Hur viktigt är det med ozon? Jag har kört både med och utan långa tider och märker ingen vesäntlig skillnad, vattnet kan bli lite klarare med än utan. Jag har startat om min cubicus reeeftank nu och har lite grums i vattnet, kan komma från bottensanden och då hjälper väl inte ozon men tänkte prova. Har filtervadd vid utloppet och ser att det samlas partiklar, även en del brunt som troligen är kiselalger. Min lilla fragg lobophytum som jag fäst med gummisnodd kan eventuellt faktiskt vara påväg att få liv igen, har sett stendöd ut.
Postat 30 oktober 20195 år Jag skulle säga absolut inte alls viktigt. Det är långt ifrån hälften av alla akvarister som använder ozon.
Postat 30 oktober 20195 år Författare OK, tack. Man kan undra hur redoxpotentialen kontrolleras i haven, är det UV-ljus vid ytan kanske?
Postat 1 november 20195 år On 10/28/2019 at 7:36 PM, rolnor said: Hur viktigt är det med ozon? Tror inte heller det är så viktigt. Det kan visserligen höja redoxpotentialen samt göra vattnet klarare, men väteperoxid (doserad med Oxydator?) åstadkommer samma sak på ett säkrare sätt (både för människor, djur och plastdelarna i skummare). Ozon kan även döda en del parasiter, men UVC verkar vara både effektivare och säkrare.
Postat 2 november 20195 år Författare Intressant, väteperoxid? Har aldrig hört om detta men visst, ozon är giftigt och dom ozonider som bildas när det reagerar med olika ämnen är också giftiga. Det brukar lukta skunk i skummaren när jag använder ozon, en massa junk som troligen är ganska farligt. Hur mycket väteperoxid ska man använda? Har 1l 30%-ig.
Postat 2 november 20195 år 2 hours ago, rolnor said: Det brukar lukta skunk i skummaren när jag använder ozon, en massa junk som troligen är ganska farligt. Jag tänkte mer på eventuell ozon som läcker ut i inandningsluften. 2 hours ago, rolnor said: Hur mycket väteperoxid ska man använda? Har 1l 30%-ig. Kolla upp manualerna för oxydatorerna här: https://www.oxydator.de/produkte/ --observera att oxydator-behållaren släpper ut lite väteperoxid i taget genom diffusion, om jag förstått saken rätt.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.