Postat 22 november 20195 år Hej, Jag har fått pricksjukan i min kar nu, nästan alla mina fiskar är döda, bara två clownfiskar är kvar :( Min fråga dödar den bara fiskar, om jag tar ut fiskarna under några veckor kommer parasiten att dö till slut när den hittar en värddjur, kan de leva på sniglar anemoner och andra lägredjur?
Postat 22 november 20195 år Hejsan, Pricken kommer att finnas kvar i karet under lång tid. Alla lägre djur och så är opåverkade av parasiten. Tror inte att den lever på dem men väl i sanden och i vattnet..
Postat 22 november 20195 år 24 minuter sedan, montana_79 sa: Hej, Jag har fått pricksjukan i min kar nu, nästan alla mina fiskar är döda, bara två clownfiskar är kvar Min fråga dödar den bara fiskar, om jag tar ut fiskarna under några veckor kommer parasiten att dö till slut när den hittar en värddjur, kan de leva på sniglar anemoner och andra lägredjur? Om jag inte minns fel så rör det sig om dryga tre månader för att alla prick-cystor i sand och inredning ska dö i ett kar utan fiskar... Jäkligt drygt. Själv har jag UVC som jag drar igång vid ett eventuellt utbrott. Botar inte, men hjälper fiskarna att skapa motståndskraft när parasiterna decimeras.
Postat 22 november 20195 år Författare Jag har temp 26 grader konstant och PH 8.2, är det bra värde? känns som hela den här processen med prickarna började nån dag jag hade temp på 28-29 och PH 8,6.
Postat 22 november 20195 år Prickarna har inget med temp, ph eller andra parametrar att göra. Det är en parasit alltså ett litet djur som antingen finns i karet eller inte.
Postat 22 november 20195 år Jag har hört att den finns latent hos alla fiskar och bryter ut vid stress Ungefär som Herpes hos oss människor. // Johnny
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.