Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Köpte en anemon för ett år sedan. Och för ca ett halvårsen delade den sig. Enkel mattematik blev ju då att de blev två och hälften så stora som den jag hade innan.

Jag skulle gärna se att de blev stora igen, så hur ofta kan man mata en anemon och med vad? Som det är nu tuggar de i sig en halv räka ena dagen, sen ser man nästa dag att "bubblorna" är ute och gläfsar efter mer. Kan man mata dem varje dag?

Postat
  • Författare

Ingen som har någon idé?

Gör väl ett test med den ena, gav han en hel räka nu (har bara gett dem en halva innan var 1 gång i veckan). Räkan var lika stor i diameter som hela anemonen, men han tuggade i sig den. Får se när han vill ha nästa, troligtvis imorgon om han ber om det.

Postat

Tänk dessutom på att du tillför väldigt mkt näring till karet om du matar en hel räka var dag. Anemoner klarar sig ganska bra på ljus, prova att mata lite mindre mängder med ett par dagars mellanrum.

Finns en hel del länkar till läsning om anemoner i aktuella trådar, ta reda på vad du har för anemon så är det inte för svårt att ta reda på vad den kommer ifrån för omgivning och vad den äter.

Postat
  • Författare

Oj, glömde skriva vad det var för någon. Det är en bubbeltip som börjat se riktigt fin ut igen. (båda två). Neongrön med röd fot och riktigt rosa toppar :)

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.