Postat 6 januari 200718 år Håller på att förbereder ett 12 liters yngelkar om jag nu mot förmodan skulle lyckas få upp några yngel när dom kläcks inom dom närmaste dagarna. Någon som har förslag på en liten värmare att ha i detta kar som minimerar risken att jag kokar dom små liven?
Postat 6 januari 200718 år Kan du ställa karet på en värmematta typ som reptilfolk använder? Jag känner ingen tillräckligt liten och säker doppvärmare för akvariebruk som kan rekommenderas till 12 literMVH Lasse
Postat 6 januari 200718 år Författare Kan du ställa karet på en värmematta typ som reptilfolk använder? Jag känner ingen tillräckligt liten och säker doppvärmare för akvariebruk som kan rekommenderas till 12 literMVH LasseKanske en bra idé.Ingen som provat denna? 10 watt från Aquarium SystemsKan någon med behörighet lägga till ett m i rubriken?
Postat 6 januari 200718 år Det går att köra en vanlig värmare på en dimmer. Så får du ned effekten så att temperaturen inte hoppar vid till och frånslag. Fungerar inte på värmare med elektronisk termostat. De kan till och med gå sönder av för låg spänning.
Postat 6 januari 200718 år Hej,Jag kör med en 25Watts Jäger värmare. Men det är inte optimalt....jag har funderat en del på problemet faktiskt./ Hälsningar Pär
Postat 6 januari 200718 år Kanske en bra idé.Ingen som provat denna? 10 watt från Aquarium SystemsKan någon med behörighet lägga till ett m i rubriken?Jag har bara hört gott om dessa värmare, och den där såg väl ut att vara rätt liten och smidig.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.