Postat 3 mars 200718 år Kan man rangordna de fiskar som finns i detta släkte efter hur lätta de är? De är ju generellt sett inte ansedda som lätta men om man kan få indikation på vilka av de inom släkter som är mer robusta och tåliga.Jag har själv testat med Acanthurus leucosternon med dåligt resultat.
Postat 3 mars 200718 år Allting är ju relativt men att säga att "alla är lätta" angående Acanthurus är väl att ta i (såvida du inte syftar på vikten...).Enl. mina erfarenheter är åtminstone japonicus, olivaceus, coeruleus och sohal relativt lätthållna. Leucosternon och achilles är betydligt mer krävande. Såvida man köper friska djur som äter bra är de vanligtvis ok dock.
Postat 3 mars 200718 år Det största problemet med achilles är att den har så skör hud och läker dåligt om den får skador.Lineatus brukar väll också läggas hos det svårare acanthurus, men när/om den börjar käka så upplever jag den som mycket lätt.
Postat 3 mars 200718 år Författare Definera "lätta"? Jag skulle nog definierat det som "mindre svåra" istället.
Postat 3 mars 200718 år Ganska larvigt att definiera någon acanthurus som lätt - det skulle ju isåfall göra dem till lämpliga nybörjarfiskar, och det tror jag dom flesta som provat, kan skriva under på att dom knappast är!
Postat 3 mars 200718 år Enig med Greger, jag har aldrig lyckats få tag i några lätta Acanthurus, Min vanliga otur kanske
Postat 3 mars 200718 år Jag har en Acanthurus Tristis som jag inte haft problem med alls, kanske bara jag som haft tur då. Däremot hade jag en Acanthurus Coeruleus som inte överlevde mer än 3 veckor, en juvenil.
Postat 3 mars 200718 år Jag menade inte att de är omöjliga, men att det är en lätt=enkel familj (det skiljer i svårighet mellan de olika Acanthurusarterna) att hålla tycker jag är fel.
Postat 3 mars 200718 år Författare Jag menade inte att de är omöjliga, men att det är en lätt=enkel familj (det skiljer i svårighet mellan de olika Acanthurusarterna) att hålla tycker jag är fel.Det är precis det jag vill få fram en typ av ranking av Acanthurusarna i svårighetsgrad så att det går att se vilka som tex bör undvikas. Nu vet jag att åsikterna ofta går isär men det bortde väl gå att få fram några man bör undvika att ha om man inte är erfaren och några som kanske är något tåligare och lite mindre svåra.
Postat 3 mars 200718 år ok,här är några av dom som jag tycker är svårast:achilles,leucosternon,glaucopareus/nigricans och kanske japonicus - om inte annat så är dessa tillsamans med lineatus och sohal ofta väldigt agresiva.Jag har en känsla av att leucosternon t. ex. är svårast första 6-8 veckorna och att små ex oftast är svårare än mediumstorlek
Postat 4 mars 200718 år Ett väl ingånget akvarium. Inga andra ilskna kirurger som super terror dom vid introdution tror jag är är ett måste.min Leucosternon fick va i fred för Flavescens kungen i karet när jag släppte i min.MvhMagnus
Postat 4 mars 200718 år wetwebmedia gör en uppdelning, här är de som anses "god, or the one´s that generally lives", http://www.wetwebmedia.com/acanthurTngs.htm länk till "the bad" lite längre ner
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.