Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Topplista

Populärt innehåll

Visa innehåll med flest reaktioner på 2025-08-26 i alla kategorier

  1. Från kortsidan men kanske räknas ändå. Mvh Carl
  2. Nu har det gått 8 månader till efter första bilderna. Jag har plockat ut många av kejsarna under sommaren för att få se lite polyper igen. inte ett lätt beslut men helt kejsarfritt funkar blev det ej. 1st multifaciatus simmar kvar. Övriga kejsare byttes ut mot lite gyltor och 5st små genicanthus watanabei. Kejsare de också men frivattenlevande och revsäkra. Skissar på en uppgradering till våren. skall nog inte ha mer koraller men mer vatten runt revet. Siktar på 220x80x70cm.
  3. Nu har tråden somnat igen. Vissa gärna senaste helbild för inspiration!
  4. Drar igång en liten tråd som är till för att ni skall visa er senaste helbild. Alla storlekar, inriktningar, varmt som kallt är välkomna, enda kravet är givetvis att det skall vara fyllt med saltvatten =)
  5. 1 poäng
    På förekommande anledning vill vi förtydliga att man kan under "vad är nytt" se all aktivitet som skett sedan man senast var inne på guiden. Vad är nytt går också att hitta genom att trycka på Aktivitet-vad är nytt på bland annat surfplatta och mobil. Där kan man även filtrera utefter en rad olika värden för att få fram det man letar efter, ex. om det har hänt något i en artikel sedan man var inne senast. Du kan även göra en "narrow search" för att gräva dig ännu djupare in på forumet. Du kan även spara "ditt flöde" osv för att kunna se endast det du vill se när du går in igen. Om du även vill se de senaste artiklarna kan du följa det i högerkolumnen på hemsidan (på mobil kommer detta genom att scrolla nedanför alla underforum)
  6. Bolagens "välvilja" gentemot akvarieskador har kroknat betydligt genom åren - delvis är nog detta tyvärr självförvållat. Under mina år som salthandlare har jag och flera kollegor fått värderingsförfrågningar från försäkringsbolag, där ibland deras kunder (anonyma för oss) har ersättningsanspråk som är rejält saltade - t.ex. en "medioker östersjöbiotop" på 200 liter med ett lekpar av både achilles och gemmatum och några andra dyrgripar samt en uppsjö av dyra koraller påstås ha kastat in handduken p g a strömavbrott, tekniskt fel, läckage etc. Bolagen vill naturligtvis betala så lite som möjligt - vattenskador tillhör definitivt den största gruppen av skadeersättningskostnader, men ersättningen där är nog ett mindre problem! Resurserna när det gäller att utreda misstänkta bedrägerier är dock näst intill oändliga, och betydligt effektivare än polisens - så safta inte i om du råkar ut för en olycka! Att ha färsk dokumentering, t.ex. bra bilder eller en video om karets status hjälper säkert i alla lägen!
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.