All aktivitet
-
Anders rumsavdelare - Skåne
Snyggt. Är du nöjd med voyager 4 pumparna? Hur funkar natt läget på dom? Men framför allt är dom tysta? Vi sover typ 1 meter från karet och tanten här hemma blir grinig med saker som låter, jag har tex skummaren av på nätterna.
-
Vad är def för krabba?
Ahh, tack. Då får den bo kvar i karet.
-
Vad är def för krabba?
-
Arduino LED och Tunze pump kontroll
Härligt projekt. Själv är jag nästan klar med mina doseringspumpar. Kan även tipsa om dessa att köpa komponenter i från. http://www.electrokit.com/ Samt swechtrading.se/ Dom tar tyvärr inte kort ännu.
-
Balanserad balling
Tack för ditt svar. Då är det väl lugnast att följa det.
-
Alger i balling dunkar.
Ja då sprack det. Får nog klart mitt doserpumps bygge till helgen, så dom dunkarna kommer förbrukas fortare.
-
Balanserad balling
Funkar stigigemlas recept att dubbla pulvermängden rakt, av förutsatt att det inte överstiger den maximala upplösnings koncentrationen, så man kan dosera mindre, har inte receptet framför mig just nu.
-
Alger i balling dunkar.
Pulvret kommer från bio Ted, allt var upplöst i dunkarna, men men, kan nog avsluta detta som naturens kamp för overlevnad. Minns du vad vattnet från apoteket kostade?
-
Alger i balling dunkar.
Har använt Ca och Mg en tid och sedan har dessa blivit ståendes i dunkar med lock i typ 2-3 månader, och nu hittar jag dessa filurer i dunkarna. Har använt osmosvatten att skölja ur dunkarna med innan blandning och givetvis använt osmos med blandningen. Har stått under akvariet och inte blivit utsatta för direkt soljus, dock skiner solen på luckorna på morgonen en stund, men borde inte ha blivit utsatta för någon högre temperatur. Funderar på om det kan ha kommit akvarievatten ner i dunkarna? EDIT: Osmosen har väl gett ut en kubik, mäter dock noll i Kh. Någon som har en teori? Bild ner i dunken. Bild på en droppe som jag fångade upp.
-
Vad man INTE vill få med i nyimporterad levande sten.
Ja den var ju ganska läskig, men väldig fascinerande.
-
Enket sätt att göra fötter till sten
Alla väntar med spänning på resten av infon... Edit: Nu dök länken upp. Det verkar ju rätt fiffigt.
- Tony´s 375L
-
(Filfisk) canthigaster solandri?
https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?10629-Canthigaster-solandri
-
Tysta ner skvalpet ifrån Överrinningen
Förstod jag dig rätt att det är en 25 genomförning nu, om du vill gå upp i diameter måste du borra i glaset.
-
Dennis Fragg kar !
Ja det är det han menar.
-
Nico 630L 3 sidor- OptiWhite
Det låter som om packningarna inte sitter rätt, om det nu finns några sådana. Är det från filtergängorna den läcker eller slanganslutningarna? Jag skulle ha tagit isär allting och sedan sätta ihop den igen.
-
Passiv kylning?
Den kylaren klarar ju av en processor på en 75 watt, så en 50w led är inga problem om den körs aktiv. Direkt på flänsen är ju att föredra.
-
Ozon vad rekomenderar ni
Vad finns det för nackdelar med ozon? Har fått för mig att det är farligt för kroppen. Har två små barn här hemma.
-
Fosfattest när Rowa har slutat tillverkas?
Det finns två stycken att välja på. Detta reds ut i denna tråd. https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?33140-Ny-hanna/page7&highlight=hanna+checker
-
PNY's 2x275 W Cree XT-E LED-ramp!
Cree leds är det.
- Ballingsalter
-
Ballingsalter
Vad händer om man inte kör med det Natriumkloridfria saltet i classic receptet?
-
Kan min LED-belysning ge upphov till algtillväxt?
Hade liknande alger, gick lös med en rotborste i badkaret och sköljde i en hink med vatten från vattenbytet. Gick bort efter två tre gånger. Hade det även på en sinularia som jag borstade under kranvatten, den var sur i en vecka. Edit: körde bara med blåljus ett tag under denna process
-
Tritons öppet imorgon?
Hur är det på lördag? Det är väl en vanlig lördag? Dvs öppet 10-14
-
Behov av snabba råd pga av 15timmars elabrott
Har det varit strömavbrott i Stockholm?