Gå till innehåll

Hampus85

Medlem
  • Antal inlägg

    353
  • Gick med

  • Senaste besök

  • Dagar vunna

    8

Hampus85 vann senast den februari 17 2022

Hampus85 hade det mest gillade innehållet

Följare

Profilinformation

  • Förnamn
    Hampus
  • Stad
    Enköping
  • Stödjande medlem t.o.m
    2022-10-02
  • Akvarievolym
    210
  • Akvarie mått
    60x60x60 cm
  • Ljusuppsättning
    LED
  • Vilken uppsättning av ljus använder du
    ATI led-hybrid
  • Använder du skummare
    Ja
  • Om JA vid skummare - Vilken
    Nyos
  • Mitt huvudsakliga intresse för karet är
    Koraller & Fisk
  • Antal år inom sötvatten
    25
  • Använder du Osmosvatten
    Ja
  • Hur många kilo kevande sten har du i akvariet
    20
  • Har du sump
    Ja
  • Storlek på sump
    50 liter
  • Kör du med sand på botten
    Ja
  • Använder du UV-C
    Ja
  • Använder du Ozon
    Nej
  • Använder du zeolitbaserad metod
    Nej

Senaste besökare

3 028 profilvisningar

Hampus85's prestationer

Inbiten jättemussla

Inbiten jättemussla (11/14)

  • Inkörd
  • Snorklande nybörjare
  • Bidragande clownfisk
  • Konversationsstartare
  • Två tummar upp

Senaste prestationer

226

Omdöme

  1. Som sagt, jag stöder absolut inte ett flertal av de regler som föreslås, framförallt inte reglerna kring kortaste sida. Samtidigt tycker jag inte man ska överdriva effekterna. Alla de listade arterna skulle inte bli förbjudna i privata akvarier. Exempelvis listas diacanthus som 25 cm max. Dvs om man räknar på 100% skulle det innebära att ett 80 cm djupt akvarium skulle funka. Om man räknar på 80% räcker ett 60 djupt vilket inte är helt ovanligt. Och då är det ändå som jag tolkar det ok att ha fisken mindre tills den uppnått denna storlek.
  2. SARF är på g
  3. Jag håller i stort med dig, är inte heller jätteförtjust över stora mängder regler. Problemet jag ser är att utan relativt detaljerade regler så är det väldigt svårt att komma åt dem som verkligen missköter sina djur, därför är jag inte helt negativ till denna typ av regelverk. I detta fall tror jag snarast att det som blivit fel beror på att mycket är skrivet av folk utan bra kunskap om djurslagen, att lobbyorganisationer har fått stort inflytande samt att den i många fall inte grundar sig på vetenskap utan är relativt godtycklig.
  4. Om jag minns rätt står det även att vildfångad broskfisk ska vara olaglig. Jag förstår tanken bakom gränser för storlek på kar, ensamhållning etc men det är märkligt att förbjuda en hel djurgrupp oavsett om arten är hotad eller ej.
  5. Problem skulle jag säga är en definitionsfråga. Jag tror att mycket egentligen är en bra utveckling. Det finns egentligen ingen anledning att hålla starkt parbildande fiskar så som vissa gobys ensamma och arter som är starkt beroende av att stimma så som många anthias skulle jag också säga är olämpliga att hålla ensamma. Det blir givetvis ett problem om de tolkar det hårt och kräver stim av exempelvis kirurger. Angående längden tror jag det är ganska oproblematiskt med några få undantag, ex vissa muränor. En engineer goby och de flesta kejsare skulle väl kräva ett kar på 120 i längd vilket är lagom/för litet i de flesta fall. Regeln om kortaste sida på tre gånger fiskens längd blir däremot problematisk, och där kan jag hålla med om att det är ett feltänkt. Jag inser också att det i vissa fall kan bli problematiskt men det mesta kommer göra liten skillnad eller vara rimliga förändringar. Som sagt, det stora problem jag ser är för handeln. Håller helt med om att man bör ligga på för att ändra vissa delar
  6. Det positiva är väl att just hobbyakvarister inte drabbas speciellt hårt, jag kan tycka att måtten är fullt rimliga. De stora problemen blir för butiker samt när fisk skickas vilket sekundärt drabbar oss. Grod/reptil/kaninägarna kommer drabbas betydligt hårdare.
  7. Det stämmer bra att flera av de stora drog tillbaka sina preparat. Lagstiftningen runt mediciner till fisk är extremt luddig. Detta gör att vissa tillverkare plockar bort substanser pga kemikalielagstiftningen, samtidigt kan de använda substanser som är olagliga i receptfria läkemedel i fiskmedicin, då de räknar dem som kemikalier istället för läkemedel. Detta beror på en lucka i reglerna som definierar läkemedel som något som används oralt, via injektion etc och preparat som hälls i vatten hamnar då utanför denna. En uppdatering är på gång, vilken bottnar i att antibiotika sålts receptfritt i fiskmedicin, och blir förhoppningsvis klargörande.
  8. Det är dock annan lagstiftning gällande medicin än bekämpningsmedel. Flera som finns hos akvariegrossisterna innehåller koppar, exempelvis eSHa 2000.
  9. Jag har aldrig använt primer men fasar kanterna och slipar limytan med sandpapper. Sedan torkar jag med aceton och låter det dunsta innan limning. Har alltid funkat bra men har inget att jämföra med. Detta var dock som jag lärde mig av en som limmar rör på ett stort offentligt akvarium.
  10. Kul ide, du har nästan exakt samma tanke som mig. Sedan mina kejsare bytte diet har jag hälften av mina lps i sumpen, två kar ger ju fin möjlighet att både ha alla fiskar och koraller man vill ha. Ser fram emot att följa detta!
  11. Jättesnygg! När kommer den hemliga gissningskorallen? Får väl gissa på solkorall om det är något du aldrig haft tidigare.
  12. Snyggt! Vad är den andra för acro (trotjänaren)?
  13. Jag håller med om att det inte är ett stort problem men tror att man ska tänka till angående vilka preparat man använder på vissa arter som är kända för att vara känsliga. Även om tarmfloran återhämtar sig är risken att de hinner bli för nedsatta. Inom veterinärmedicinen har vi generellt större problem med antibiotikabehandling till växtätare än till karnivorer och omnivorer. Hästar är exempelvis betydligt känsligare för vissa antibiotika än hundar och katter.
  14. Jag håller helt med dig men tror också att det blir svårt. Krävs både kunskap och vilja från handlarna samt att tillräckligt många är beredda att betala för det. Jag upplever dock att handlarna har väldigt olika nivå på hur de hanterar sjuk fisk. Vissa är väldigt snabba på att plocka bort kliniskt sjuka djur medan andra har kvar dem tills de dör/i princip är döda.
  15. Ja det kan påverka men varierar beroende på art. Växtätare har generellt ett känsligare tarmsystem än karnivorer då fisken ej kan bryta ner hela växten utan hjälp av bakterier. Exempelvis är vissa kirurger så som convicts ovanligt känsliga. Sedan bygger de upp en ny bakterieflora men det kan ta tid och risken är att de blir nedsatta eller dör innan dess.
×
×
  • Skapa Ny...