Postat 7 mars 200916 år Har hittat en Bobbit worm i mitt akvarie, så nu undra jag är den bra att ha i akvariet eller ska jag ta bort den?
Postat 7 mars 200916 år De är ju rätt agressiva monster, om jag förstår det rätt. Kan tydligen ta fisk, räkor, och i stort sett allt annat man har i baljan... Googla? Jag hade nog försökt plocka bort den, och sen höra om någon vill ha den.B!
Postat 7 mars 200916 år Jag tycker att det verkar vara en intressant liten invånare men går kanske inte att ha ihop med vad som helst.
Postat 7 mars 200916 år usch vad äckligt! hoppas jag INTE hittar en sådan i mitt kar! jag hade gjort mig av med den! sålt eller spolat!
Postat 8 mars 200916 år Författare Grabbar jag tror jag har gjort bort mig lite, nu efter lite gogglande och foto jämförande så har jag kommit fram till det är en Fire worm och inte Bobbit worm. Är Fire wormen bra att ha i akvariet?
Postat 8 mars 200916 år så länge den inte blir för stor är det ok, små fireworms anser jag vara nyttodjur:)men över 2-3cm så vet man inte vad dom kan göra! vissa gyltor käkar såna!
Postat 8 mars 200916 år Det är många här på SVG som tycker att det är bra och att dom gör nytta, andra vill inte ha dom i sina kar. Det är upp till dig om du vill behålla eller ej. Jag har en men jag har inte sett till den på länge.Några länkar so kan var intressanta.https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=27004&highlight=firewormhttps://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=26741&highlight=firewormhttps://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=26107&highlight=firewormhttps://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=12745&highlight=monstermask
Postat 8 mars 200916 år Annelider är väldigt intressanta djur, men vill ha djup sand. Borstmaskar tycker jag bara gör nytta i akvariet.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.