Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag har ett 230 liters akvarium som ska bli ett saltvattenakvarium och jag hade tänkt att fixa en anemon till mina Clownfiskar när jag köper dem. Vilken anemon passar bra till en nybörjare?

Mvh. Simon

Postat

Oj Simon, nu svär du i kyrkan.

För att bespara dig massor av påhopp så rekommenderar jag följande:

1. Sätt upp ditt akvarium i lugn och ro.

2. Köp dina clownfiskar när akvariet är stabilt (de klarar sig jättebra utan anemoner)

3. Kolla med din saltvattensaffär vilka anemoner de rekommenderar samt läs artiklar i böcker och på internet. Det finns massor av bra länkar på denna sida om du letar lite. Anemoner ställer vissa krav på ljus, cirkulation och vattenvärden.

Anemoner är känsliga men inte omöjliga djur. Tänk igenom om du tycker det är värt att ha en anemon med tanke på nackdelarna. 1. Äter upp dina djur ibland, 2. Kan förgifta akvariet om de dör, 3. Kan bränna koraller när de är ute och vandrar.

Viktigaste är det "tråkiga" rådet man ofta hör här, stressa inte, som är dock så viktigt. Lycka till!

Postat

Instämmer med ovan...skynda långsamt...

En kväll hos en anemon ägare;

Skulle precis rädda en eremit som ville åt min anemons mat... fumlade med tången så istället för att hjälpa eremiten blev den mat... Har inte sett några av min putsar räkor nu på ett par dagar föresten... Antagligen anemon mat de också...

Postat

Sök på anemon på forumet så kommer du få upp många träffar på råd,förbannelser och åsikter.

Postat

okej.. Jag undra bara för jag håller på att göra en lista vilka djur jag ska ha i akvariet. Men jag får forska vidare... Tack för svaren!

Postat

Skivanemonen Ricordea är trevlig och klarar dig med lite ljus. Den svajar i vattenflödet och clownfiskar brukar tycka om att ligga i dem.

Postat
Skivanemonen Ricordea är trevlig och klarar dig med lite ljus. Den svajar i vattenflödet och clownfiskar brukar tycka om att ligga i dem.

ja dom e fina, men ja tycker inta att man ska köpa några innan karet vart igång minst 4 månader.. ja köpte ett par redan månad 2... ja fick lära mig den dyra vägen.. dom dog efter en månad.. har man nystart vatten så funkar ingenting dom första månaderna.. iaf så gjorde de det inte för mig :(

nu så funkar de mesta.. har dock inte gett mig in på stenkoraller än.. har inte tillräklig kunskap eller pengar till att köpa bra ljus :(

nu mera skyndar ja låååååååååångsammast.. blir billigare så :)

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.