Postat 7 maj 201411 år Hej! hur mycket man får dosera mg per dag när det ligger på 950. 400 literkh:6ca:350 Salt:1,24
Postat 7 maj 201411 år Jag skulle köra ett par 30%iga vattenbyten för o få upp det lite först.146 gram mgCl2/ dag i 7 dagar skulle ge dig 1300mg/ liter.
Postat 7 maj 201411 år Jag skulle kolla salthalten först då samtliga värden är låga. Mäter du med en kalibrerad refraktometer?
Postat 8 maj 201411 år Författare Ja, salthalten är samma värde 1,24. jag har mättat många gånger. Min refraktometer är kalibrerad.
Postat 8 maj 201411 år Jag skulle köra ett par 30%iga vattenbyten för o få upp det lite först.146 gram mgCl2/ dag i 7 dagar skulle ge dig 1300mg/ liter.Är det med förbrukningen under dessa 7 dagar?
Postat 8 maj 201411 år Nej.. korrigering av avvikelser är inte medräknad förbrukning. Detta skall man sköta utöver korrigeringen. Det förutsätter ju dock att man förstår vad som förbrukas och hur mkt det förbrukas av var ämne.Jag håller dock på att ett par större vattenburen bör göras innan.
Postat 8 maj 201411 år Du ligger nog ändå lågt i salthalt. Men en refraktometer påverkas mer av magnesium än de andra ämnena så den visar inte rätt innan magnesiumvärdet är korrekt. Jag skulle höja salthalten lite (1.025) innan jag fortsätter med att höja magnesium och sedan kH och Ca.Vilket salt använder du?
Postat 13 maj 201411 år bäst före 01-2017Hur länge har den varit öppnad? Efter några månader (2-4) brukar dom mäta fel enligt min erfarenhet. Jag mäter med slifert.
Postat 13 maj 201411 år Jag har nu sett ett Salifert Magnesiumtest som visat för lite. ( Kund). Jag brukar kolla mina egna tester genom att testa med en ny förpackning när jag tar den sista testen ur den gamla. Avvikelser på + - 30 är vanligt och någon gång har det varit 60. 30 är en droppe fel så det är inte mycket att säga om.Jag tror att om man aldrig låter flaskorna stå öppna och är noga med att stänga dem riktigt är risken liten att det skall visa fel.Jag har en gång kollat ett test som var två år över tiden. (Nedlagt och omstartat kar hos en kund). Det testet visade rätt.
Postat 13 maj 201411 år Författare det är nytt före veckan har jag köpt den. nu har jag testat mg, kh, ca och ph, de är ok nu. jag vill passa på och tacka er alla.
Postat 14 maj 201411 år Hoppas mina rekommendationer hjälpte.Men tänk nu på att dosera Mg kontinuerligt så du slipper korrigera avvikelser hela tiden.
Postat 16 maj 201411 år Hoppas mina rekommendationer hjälpte.Men tänk nu på att dosera Mg kontinuerligt så du slipper korrigera avvikelser hela tiden.Är det magnesiumklorid man skall använda för att tillsätta Mg och är det något speciellt märke som ni kan rekommendera, eller har det mindre betydelse?
Postat 16 maj 201411 år Såg nu att granngården har en 25 kg säck för 99:-Innehåller den något annat som kan vara skadligt, tro?Står på påsen att den innehåller 47% MgCl2......Borde ju räcka ett tag :-)
Postat 16 maj 201411 år Frågan är ju då vad de andra 53%en är. Den frågan är lätt besvarad... Det är vatten.
Postat 16 maj 201411 år Jag har använt Granngårdens magnesiumklorid för länge sedan men fick sluta med den då det är för mycket föroreningar i den.En kompis kraschade t o m sitt kar.
Postat 16 maj 201411 år Jag har använt Granngårdens magnesiumklorid för länge sedan men fick sluta med den då det är för mycket föroreningar i den.En kompis kraschade t o m sitt kar.Då går ju det bort. Tips om vilket man skall använda?
Postat 19 maj 201411 år Är också intresserad av vad man ska använda sig av för att höja Mg. har lågt värde hos mig.
Postat 19 maj 201411 år Magnesium clorid är överlägset bäst. Finns i de flesta butiker men kan skilja rätt mkt i pris. Renhet skiljer sig mkt det med. Livsmedels kvalitet är ok men det finns bättre som Tex faunamarin dock rätt dyr en annan som är riktigt lättlöslig och har en farmaceptisk renhetsgrad är swereef balling produkter. Jag la en msk på en tallrick och efter 30 minuter återstod bara en pöl med vätska som var kristallklar. Kostar inte mer än många andra livsmedelsklassade preparat.
Postat 20 maj 201411 år Magnesium clorid är överlägset bäst. Finns i de flesta butiker men kan skilja rätt mkt i pris. Renhet skiljer sig mkt det med. Livsmedels kvalitet är ok men det finns bättre som Tex faunamarin dock rätt dyr en annan som är riktigt lättlöslig och har en farmaceptisk renhetsgrad är swereef balling produkter. Jag la en msk på en tallrick och efter 30 minuter återstod bara en pöl med vätska som var kristallklar. Kostar inte mer än många andra livsmedelsklassade preparat.Tack Andreas!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.