Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej!

Håller just nu på att planera uppstarten på mitt 576l akvarium, 160x60x60. Kollat runt lite på diverse led-ramper men vet inte vilken jag ska välja då jag även vill hålla nere priset lite. Vad har ni för erfarenheter av led belysningarna från te.x eBay?

Tänkt mig mellan 250-300w led, borde vara tillräckligt?

Ös på med förslag på olika lyxen!

Postat

Vad har du tänkt ha i karet? Det är väl det som sätter "ribban" för vilken belysning du har.

Jag skulle, trots att jag själv har hel LED, satsa på en hybridramp, med 4x80w och led. De är dock inte det billigaste man kan hitta

Postat

Hej!

Jag jag har ett 540L kar (140 långt) och kör med en maxspect 300w. Jag är mycket nöjd med rampen då jag har god tillväxt på koraller, även de mer ljuskrävande sps:erna. Detta känns som ett hyfsat billigt alternativ då det är en helt okej LED-ramp med bra spridning. Man kan blåsa precis hur mycket pengar som helst på ljuset, men är du lite händig kan du bygga en egen ramp.Det finns massor av handlare som specialiserar sig på detta, exempelvis rapidled.com

Postat
  • Författare

Det som lockar mest är ju helt klart lps/sps så då krävs ju lite mer utav lyset, en hybrid med led och t5 hade varit intressant då man hört mycket positivt om det.

Bygga egen ramp är något jag funderar på att göra, alla maskiner och material till att bygga huven finns på jobbet så där pressar man ner priset lite i alla fall.

Om jag nu bygger egen ramp, skulle det då funka med 250-300w led + 4x80w t5 för att hålla lps/sps? Totalt 570-620w lyse.

Postat

Hybrid är såklart trevligast, men förkasta inte ren T5. Många väldigt duktiga SPS-akvarister kör ren T5, och det är ett ganska safe val, inte lika lätt att göra bort sig. 8x80 bör du klara dig på om du kör en ramp med individuella reflektorer.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.