Postat 4 februari 20187 år Författare Ramen till överdelen är klar. Luckor ska hängas i. Nytt bud om karet.. leverans i slutet av nästa vecka.
Postat 5 februari 20187 år Författare Kom lite saker idag med posten från olika ställen. Tack Företagsakvarium för bra leverans! Köpte 10kg korallkross men ser ut som att jag kan behöva 10 till för att fylla min reaktor.
Postat 6 februari 20187 år Författare 9 timmar sedan, Slanten sa: Snyggt! Gör du luckorna själv? Japp. Tar fram alla ämnen från en 95x95 furu till luckor. Lite jobb men kul.
Postat 19 februari 20187 år Författare Igår kväll kom karet utan någon som helst förvarning. Tur att man var hemma och kunde ta emot det. Det är extremt fint gjort. Om man ska jämföra med nån ting så är det som att ta emot en BK skummade. Bra inpackad och alla detaljer är det hög kvalité på. Det går inte att jämföra med mitt tidigare kar som är limmat ifrån nån i Stockholm. Hoppas att ATI kan bli klara med rampen så man kan börja få iordning på belysningen.
Postat 6 juli 20232 år Författare Det kanske är på tiden att uppdatera det här bygget lite. Mycket har hänt på 5 år, akvariet har varit nära på att åka ut vid ett par tillfällen. För snart ett år sen tog jag tag i karet igen och gjorde en omstart från grunden. Sanden åkte ut och en ett par STORA vattenbytten gjordes som sedan följdes upp med ca 120L vattenbyte ett par gånger i månaden. Det få och halft borttynade SPSer som fans kvar repade sig och började färga om och såsmåningom få tillväxt. T5-belysningen uppgraderades med 2x80w ledlister. Inköp av en Apex gjorde hobbyn roligare (när den fungerar) och mer teknik köptes in som ny kalkreaktor och kalkwazzerreaktor. Apexen gjorde att man fick koll på sitt pH och metoder för att justera upp har varit lite drivande nu ett tag. Kalkwasser hjälper till men orsakar lite svägningar i KH i stället.. En KH maskin köptes in för att bevaka.. Ventilation med friskluft installerades men med marginal skillnad. Nästa steg är att börja snegla på co2skrubber. Innriktningen är SPS med acropora men några montiopror och kan också få förekomma och någon enstaka LPS. Teknik i skrivande stund Ljus: ATI 8x80wT5 - 2x80 Reef Factory Bar. Skummare: BK180 Streampumpar: 3x Tunze 6105 Seawatee engineering (växling till cirkpumpar) Returpump: Jebao Styrning: Apex Kh: D&D-manager Kalkreaktor: Deltec PF601 Kamore FX-STP Kalkwazzer: Deltec KM500 Kamore FX-STP Filter: Tropic creations Roller clean 200 Ozon: Sander C200 Tillsatser: FM Multi elements A-B Egenodlad Phytoplankton Kalkwasser Kalkreaktor Aktivt kol i reaktor Nästa steg blir att försöka få upp pH ytligare och aldrig gå under 8.3. Fraggkaret ska få en fragg av varje korall som en extre reserv ifall nått händer. Lite bilder från idag. Ändrat 6 juli 20232 år av hansson_1985
Postat 7 juli 20232 år Snyggt, blev ju hur bra som hels med fraggkaret i sumprummet Och som vanligt är karet snyggar i verkligheten än vad som går att fånga på bild. Sjukt bra tillväxt har du ju också haft mellan de gånger jag varit o kikat. Nästa naturliga steg är väl att låta de där bruna kardinalerna hoppa över kanten o bli uppätna av hunden? 😂
Postat 7 juli 20232 år Författare 10 timmar sedan, Ted Camenius skrev: Snyggt, blev ju hur bra som hels med fraggkaret i sumprummet Och som vanligt är karet snyggar i verkligheten än vad som går att fånga på bild. Sjukt bra tillväxt har du ju också haft mellan de gånger jag varit o kikat. Nästa naturliga steg är väl att låta de där bruna kardinalerna hoppa över kanten o bli uppätna av hunden? 😂 Tack Ja dom där kardinalerna är billiga för den som vill ha dom. Då ingår en diarema sjöborre vare sig man vill det eller inte. Ett gäng chromisar eller anthias skulle sitta fint istället.
Postat 1 timme sedan1 tim Författare En liten sammanfattning av året som gått.För ca 1 år sen drabbades jag av en fiskdöd som tog i stor sett alla mina fiskar. Hade fått ihop rätt många fina kejsare och bra harmoni i karet. En efter en kastad de in handuken trost försök med sötvattensdopp. Förlorade min äldsta kirurg som vart med sen starten 2008. Den bör vart ca 17-18 år gammal.När väl fiskdöden upphört så kom nästa... Whitebugs som drog fram över revet och tog kol på några acropora kolonier. Efter 3 veckors behandling så var det över. Lugnet återställt på revet. Dock väldigt lungt med enbart några kardinaler som vägrar att ge vika för sjukdommar. Några blev blinda på ena ögat men kämpar på endå.Efter ca 7-8 månader efter fiskdöde började jag kolla på fisk igen. Den här gången ska jag försöka låta bli kejsare tillfördel för polyper på acro.. Upp till stockholm hittar på en Chelmon och en Scopas som blir första nya fiskarna. Chelmon trivs som fisken i vattnet utan större konkurans.Önskan efter att återställa revet till det som den en gång var växer.. Betsällningar från Saltiväst görs i omgångar. Drömmen om ett stimm med anthias ska bli värklighet.. dessvärre blir det kortvarigt. Hösten kommer och älgjakten lockar en ut i skogen. Väl hemma igen möts jag av ett decimerat antal anthias som fortsätter att minska till antal. Lusten går ur en lite.. allt får tuffa på med minsta sködsel. Matning och påfyllning i kalkreaktorn är det som görs.Målet att aldrig komma under 8.3 i pH har lagts på is. Just nu är jag nöjd om det kommer upp i 8 på kvällen. Korallerna växer men inte i den fart som förrr.. Årets mål blir att försöka få iväg några vattentester till lab och få ordning på tillväxt och där med ett ökat pH.
Postat 45 minuter sedan45 min Jättetråkigt med din fiskdöd😪.Men alla har vi haft motgångar och jobbiga snedsteg.Oftast öppnas nya saker att testa efteråt.Ditt sump rum är en fröjd för ögat👍.Super snyggt och stiligt 😃 Ändrat 43 minuter sedan43 min av saltatrox
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.