Postat 22 oktober 20177 år Nu behöver jag all hjälp, tips, råd mm. Locket på skummaren hade lossnat när jag var på jobb och sedan dess har jag inte fått rätt på vattnet. Har ett 130 l kar. I 1 vecka har jag bytt 20 l/dygn men icke. Läste i en annan tråd där gavs tipset Happy-Life, flytande filtermedia men efter 1 dygn så ser det lika illa ut fortfarande Fiskarna verkar må hur bra som helst ändå fast man knappt inte ser dem...
Postat 22 oktober 20177 år Författare Har ett 130 l kar som varit igång ca 1 månad. Allt har funkat kanon tills locket på skummaren hade lossnat när jag var på jobb sedan dess är vattnet mjölkigt. Har bytt 20 l/dygn i 1 vecka. Läste i en annan tråd om flytande filtermedia. Vilket jag hade hemma och följde anvisningarna på förpackningen till saltvatten. Nu har det gått ytterligare 1 dygn utan resultat... Fiskarna lever och verkar må hur bra som helst. Snälla hjälp mig Hälsningar En nybörjare
Postat 22 oktober 20177 år Det är nog en bakteriegrumling, bör försvinna efter ett tag. Så länge inte djuren verkar må dåligt är det nog ingen fara, men om fiskarna verkar ha svårt att andas kanske det uppstått syrebrist. Flytta dem isf till ett annat kar med rent vatten så länge. Var försiktig med olika tillsatser, det kanske bara förvärrar.
Postat 22 oktober 20177 år Har för mig att det filtermedia jag använde någon gång i början sa att det kunde ta upp till 48h innan det klarnade om vattnet var smutsigt, har inte varit med om något liknande med skummaren dock.
Postat 22 oktober 20177 år Jag tycker det ser ut som om du använder Red Sea Coral Pro saltet och vattenledningsvatten. Har du möjlighet att byta handlare för att få bättre råd och tips?
Postat 22 oktober 20177 år Författare Vattnet är kört via osmos och saltet lägger jag in bild på. Jag kommer att byta handlare oxå.
Postat 23 oktober 20177 år Vi utesluter salt och vatten. Då är det så gott som säkert en bakteriegrumling. Skummaren bör ta det men jag skulle inte mata i karet under några dagar.
Postat 23 oktober 20177 år Hon bor i Bjärnum Stig - går inte utesluta salt/vatten än även om använder standardsaltet @thereseVet du hur mycket Kalcium det finns i ditt vattenledningsvatten? Har du exempelvis totalhårdheten eller kan du ta en kalciumtest på ditt kranvatten? MVH Lasse
Postat 23 oktober 20177 år Be admin att slå ihop bägge trådarna - blir bara förvirrande med två om samma sak @Tribiani MVH Lasse Ändrat 23 oktober 20177 år av Lasse
Postat 24 oktober 20177 år On 2017-10-23 at 16:00, Lasse sa: Be admin att slå ihop bägge trådarna - blir bara förvirrande med två om samma sak @Tribiani MVH Lasse Fixat @Lasse
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.