Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej!

Nu har det blivit dags att uppdatera forumet till senaste versionen av mjukvaran. 

Detta är en stor uppdatering vilket gör att det kan finnas lite buggar efter den är klar, samt nedtid i samband med detta.

Vi börjar vid 12.00 nu på lördag(30/8) och räknar med att vara klara vid 16.00. 

 

Tack för er förståelse!

 

PS: För er som missat denna tråden så är det dags att agera om du känner dig träffad! 

 

Postat
  • Författare

Nu är uppdateringen klar och vi kommer fortsätta jobba på att snygga till sidan där vi tycker det behövs! Hittar ni direkta buggar så får ni gärna rapportera detta!

Postat

Bilder/ikoner för underforumen visas inte, istället visas en stor generisk bildikon för varje underforum.

Layouten verkar använda kolumner för underforum (t ex Nybörjarhörnan, Fiskar och Koraller Och Anemoner), är det avsiktligt?

Ingen bugg, men är Dark Mode nytt för forumet? Färgtemat blir då vit text mot mörkgrå bakgrund, men går att ändra längst ner till vänster på alla sidor.

Postat

Vårt gamla tema fungerar inte med denna nya versionen (version 5) så vi ska fixa till det. Vi ser även över sidlayouten. Det är på gång...

Dark Mode är nytt från version 5 men vi får se till så att färgerna fungerar ihop. Det ska ju gå att läsa vad det står i trådarna.

Postat

Går ej att markera annonser som såld.

Postat

Sidan laddar mycket snabbare nu - ingen 1-2 minuters väntan längre - en allvarlig bug 🤣

MVH Lasse

Postat

Ja - jag går via VPN och det har varit ordentliga uppladdningstider 1-2 min. Nu kommer det blixtsnabbt. Någon skyddsmodul som har ändrats?

MVH Lasse

Postat

Inte vad jag vet mer än att vi har uppdaterat forumprogramvaran från version 4 till version 5.

Version 5 har funnits ett tag men vi har väntat så att de har fixat de värsta buggarna.

@mr_alex vet kanske mer om varför sidan laddas snabbare?

Temat är också en sådan sak som slutade att fungera efter uppdateringen. Vi jobbar på att snygga till forumet.

Postat
  • Författare

Antagligen för vi har uppdaterat nästan allt som går att uppdatera till så nära senast vi kan. Så massor av säkerhetsuppdateringar och modernare versioner av allt körs nu!

Dessutom gjorde jag ett ordentligt upprensningsjobb på servern vilket frigjorde utrymme som också kan ha gjort sidan långsammare.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.