Postat 3 timmar sedan3 tim Är det dags att kassera det här karet? Glasrutorna är 10mm tjocka, den ljusa fläcken (nedre tredjedelen på bilden) verkar gå halvvägs genom silikonfogen, så kanske är det bara 5mm fog just där.
Postat 2 timmar sedan2 tim Jag skulle personligen vara lite nojjig om jag hade det sådär. Hade inte chansat.
Postat 1 timme sedan1 tim Det du skulle kunna prova är att silikona en glasbit utanför som täcker mellan de två panelerna. Jag vet inte hur mycket det hjälper men intuitivt så borde det kunna göra stor skillnad du kan ju i princip dubbla mängden silikon för den sidan som är påverkad. Det blir ju inte så snyggt så det är väl nått man gör om det är en fog på baksidan som inte är så synlig
Postat 35 minuter sedan35 min Författare 42 minutes ago, Oscarhaglund said:Det du skulle kunna prova är att silikona en glasbit utanför som täcker mellan de två panelerna.Du menar på utsidan av karet?
Postat 32 minuter sedan32 min Författare 1 hour ago, kaptenen said:Jag skulle personligen vara lite nojjig om jag hade det sådär. Hade inte chansat.Det är ju en väldigt liten del av rutans totala silikonfog som är skadad, så hållfastheten påverkas väl inte?Om det breder ut sig mer kanske det blir en mindre läcka just där, men det kanske en extra glasbit förebygger som @Oscarhaglund föreslog. Å andra sidan kanske inte inte kalkalgerna (eller vad det nu är som orsakat detta) kan växa mycket längre in pga ljusbrist? Jag tror jag såg detta första gången i somras (tyvärr utan att dokumentera), och jag tror inte det blivit någon märkbar försämring sedan dess, men nu blev jag lite orolig av tråden om läckande Red Sea-kar. Ändrat 25 minuter sedan25 min av Christian J
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.