Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Topplista

Populärt innehåll

Visa innehåll med flest reaktioner på 2018-12-24 i alla kategorier

  1. 1 poäng
    Då har man fått återfall efter ca 1 år utan ett saltvattensakvarium. Suget blev för stort så nu har man varit och införskaffat sig ett nytt akvarium. Nu blev det dock lite mindre. Ska köra en kub med måtten 60X60X60 med optiwhiteglas med en sump på ca 100L. Akvariet är beställt och hämtat och bänken snart färdig så man kan dra igång. Den ända teknik som är skaffad är Jebao returpump och sen har jag även nu fått hem all PVC och genomföringar. Har målat bakglaset svart och även monterat 2 datafläktar i skåpet så de blir lite cirkulation där inne. Kommer uppdatera vartefter det händer grejjer!! Mvh Micke
  2. Swishat, God Jul [emoji318] Skickat från min SM-G950F via Tapatalk
  3. 1 poäng
    TCO2 - total CO2 innehåll - oorganiskt kol TOC - total organiskt kol TNb - totalt kväve (både oorganiskt och organiskt) Kan väl köpas lite var stans tror jag För övrigt - God Jul - här en lite morgonfilm - det är svagt ljus men vissa av mina fiskar älskar det ljuset MVH Lasse
  4. 1 poäng
    Ser ut som https://reefbuilders.com/2018/11/28/black-hippo-tang/
  5. Ja, man måste ju få tjata lite akvariekemi så här under julledigheten.
  6. 1 poäng
    Nu är alla vattenbyten gjorde och idag när jag testade fick jag dessa värden. Det märks skillnad i tanken tycker jag, inte mycket kiselalger och de röda slimiga ( som jag alltid glömmer namnet) har minskat rejält. Nu blir det en vecka med grannen som ska sköta vattenpåfyllning och matning med en fryskub om dagen. Jag är redan nu spänd på vad jag kommer ha för värden när jag kommer hem. Inte gör väl de döda korallerna någon skada om jag har dem kvar? Jag har inte gett upp det sista hoppet om att någon överlevt ännu så jag vill vara säker innan jag slänger bort dem. Skickat från min SM-G955F via Tapatalk
  7. A blast from the past Välkommen tillbaka Claes_A MVH Lasse
  8. Akvarier med mycket fisk som matas rejält borde ha ett stort kväveflöde som påverkar alkaliniteten på sätt som ger dygnseffekter. Matar man sitt akvarium hårt försurar ju nitrifikationen och stjäl alkalinitet dag som natt. Matar man på kvällen så sker ju detta främst de efterföljande timmarna, på natten. Fotosyntesen ger ju ett alkalinitetstillskott och detta försvinner när ljuset stängs av. Har man hög algtillväxt i akvariet p g a kraftig matning (kanske med många betare som håller algerna stången) så torde detta därför flytta doseringsbehovet till natten eftersom algerna tillför alkalinitet när ljuset är på. Många koraller och lite matning (kanske med nitratdosering för att hålla korallerna gödda) borde ge mindre algtillväxt och flytta doseringsbehovet till ljusperioden.
  9. 1 poäng
    God jul önskar ett 30 månader gammalt rev MVH Lasse
  10. 10 månader gammalt. Börjar arta sig
  11. Är väl 4 månader eller nåt sen första korallen åkte i, hoppas att dom kommer trivas, växa och att jag om några månader vågar prova att sätta i dom första sps:erna.
  12. Mitt 660L, strax över tre år.
  13. Tar du 40 g kaustiksoda per liter vatten får du den lösning på 1 M. I industrin brukar den koncentrationen användas för att tvätta rent och sterilisera rörsystem och liknande. Den gamla klassikern Allt om saltvattensakvariet av Frank de Graaf från 1977 använder också en liknande koncentration för korallskelett: 45 g per liter vatten. Jag använde den koncentrationen för gammal torkad levande sten i somras. Det är nog bra att låta stenen ligga några dagar så gjorde jag i alla fall. Tänk bara på familj och djur om du har en hink stående, det är mycket frätande. Du behöver ingen saltsyra utan det räcker med att tvätta rent stenen med vattenbyten. Låt stenen stå någon dag efter varje vattenbyte. De första lakvattnen blir rejält gula. Kolla ungefärligt pH och när den är nere vid nivån för kranvatten så är den rentvättad.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.