Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Om jag inte har fel så finns det två mätare av denna. Den ena heter 93713 och den andra 93717. Vilken är det man skall ha egentligen

Postat

Kan det vara olika mätområden? Jag är i shoppingtagen på en sådan också, och har spanat in denna. Men det vore bra om någon som har köpt denna var verifiera att det är rätt modell.

Postat

Precis som calle skriver så är det olika mätområden, och det är 93713 som är "low range" och mäter med 2 decimaler, så det är den man ska ha för akvariebruk.

Glöm inte att köpa "reagenser" då det inte följer med några.

  • 1 månad senare...
Postat

Nu fick jag äntligen tid att testa min nya Hanna som jag införskaffat. Det blev mycket intressanta skillnader mellan Hanna och Salifert. Jag dras med utdragna algproblem, men jag har inte varit så bekymrad för fosfaten då Salifert visat låga värden. Nu blev jag desto mer bekymrad...

Revkar:

Salifert: 0,03

Hanna: 0,11

Fish Only:

Salifert: 0,03

Hanna: 0,32

Det var skillnad det... Det är kanske mitt öga som ser fel färg med Saliferts test, men då borde det felet vara systematiskt, dvs lika stort "fel" i båda testerna. Men här skiljer det sig ju.

post-1358-14468915492374_thumb.jpg

Postat
Har du någon länk till var du köpte din Hanna?

Jag köpte min hos generalagenten www.makab.se efter att först ha kollat igenom alla svenska handlares sortiment på webben utan framgång (jag hade föredragit att gynna en salthandlare med mitt inköp). I efterhand har jag sett att Bioted tydligen har dessa i sin butik (men inte i webshopen) och likaså Triton kan ta hem dem (och kanske ännu fler?). Det kan alltså vara idé att ringa runt och inte bara titta på webbutikerna. Observera att även reagenser behövs, vilket köps separat.

Postat

Tack Calle! Kul leksak. Är det någon som vet hur deras nitrat och ammonium mätare funkar i saltvatten?

Postat

Svar från Hanna Instruments Tech support på en direkt fråga från mig

]

Lasse,

Your understanding is correct. Our Nitrate meters cannot be used in

saltwater.

Regards,

Pete

MVH Lasse

Postat
Å andra sidan svarar Hach Lange samma sak om din mätare Lasse

Har jag påstått något annat då?

De har en metod som går att anpassa något så när till saltvatten men blir bara användbar på en viss salthalt och det är fortfarande inte säkert att den fungerar - det måste valideras först.

MVH Lasse

Postat

Nej, du har inte påstått nåt annat men att testerna mäter nåt om än med samma kloridstörning i samma vatten så får man ett mätresultat.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.