Postat 12 januari 201213 år Min erfarenhet är att man kan blanda riktigt ordentligt. Själv har jag dessa: https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?16026-Wiking-har-uppgraderat&p=337667&viewfull=1#post337667
Postat 12 januari 201213 år Författare Åhh.. Tack så mycke, finns ju så många att välja mellan.Undrar kanse mäst om det finns några man ska undvika och blanda?
Postat 12 januari 201213 år Jag har inget bra svar på det. Jag har aldrig haft 2 eller flera som inte gått bra ihop. Skall du ha flera stycken så tycker jag att du inte skall köpa dem en efter en. Det blir nämligen alltid en kamp i akvariet när man släpper i en ny eftersom de alltid vill göra upp rangordningen. Släpp gärna i dem två och två, eller flera samtidigt. Om du har t ex redan har några stycken och släpper i ytterligare en så får han ett helsike innan han accepteras. Och det beror inte på att han är av fel art utan för att han är sist in i ett befintligt bestånd.
Postat 13 januari 201213 år Författare Jaja jag hajar.Förståt att du inte har så många koraller men du kannske vet vika som naffsar mer eller mindre på polyperna.
Postat 13 januari 201213 år jag fick min jättefina trachopyllia uppäten av min imperator, som sedan en vecka senare gick och dog.....
Postat 13 januari 201213 år Imperator är iofs ingen dvärgkejsare, men som med alla fiskar så är det från individ till individ om de noppar på koraller eller ej, och även vilka koraller. Du kan ha två dvärgkejsare av samma art och bara den ena noppar tex.
Postat 13 januari 201213 år jag fick min jättefina trachopyllia uppäten av min imperator, som sedan en vecka senare gick och dog.....Fy fasen så typiskt.Tror tyvärr Kejsare är korallätare överlag bara frågan om när de ska få smak för dem. Dvärgar däremot är det bara vissa som jag sett och hört verkligen äta på dem o inte bara "Slicka" på dem.
Postat 13 januari 201213 år jag brukar säga att om kejsarna vållar problem med korallerna, så har man för lite koraller Men det finns ju några undantag, scolymnia, trachophyllia, gracilis och liknande kan vara oemotståndliga.
Postat 13 januari 201213 år jag brukar säga att om kejsarna vållar problem med korallerna, så har man för lite koraller Toppen Leffe
Postat 13 januari 201213 år Imperator är iofs ingen dvärgkejsare, men som med alla fiskar så är det från individ till individ om de noppar på koraller eller ej, och även vilka koraller. Du kan ha två dvärgkejsare av samma art och bara den ena noppar tex.japp, helt fel av mig!
Postat 14 januari 201213 år Maten tycker jag är mycket viktig. I naturen äter dvärgkejsare mycket alger. För vissa arter är det mer än hälften av den naturliga födan.Enligt min erfarenhet är en god del alger i maten många gånger tillräckligt för att få dvärgkejsare som fått smak för korallpoyper att tappa lusten.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.