Postat 18 april 201213 år Den här krabaten har legat gömd i den levande stenen i 13 dagar, upptäckte den inte förrän idag.Måste erkänna att jag hoppad till då jag såg den.Vad är detta??? Är detta bra eller dåligt att ha i akvariet? Den ser helt livsfarlig ut.
Postat 18 april 201213 år Ser ut som det man brukar kalla för Terminatorkrabba. Sök på det här i forumet så hittar du en del intressant läsning.
Postat 18 april 201213 år "Terminator" krabba, trots smeknamnet en rätt ofarlig rackare som plockar lite alger o rester.//NiXoN
Postat 18 april 201213 år Författare Vid närmare betraktelse ser det ut som en krabba. Först såg jag inte alls vad det var. Ändrat 18 april 201213 år av ulfsa Upptäckte för sent att ni redan fastslagit det ;)
Postat 18 april 201213 år Författare "Terminator" krabba, trots smeknamnet en rätt ofarlig rackare som plockar lite alger o rester.//NiXoNAha, så han är bra att ha i akvariet med andra ord?
Postat 18 april 201213 år Min var snäll i två år tills han plötsligt fick smak för snäckor och rensade karet totalt. Har tagit honom på bar gärning ett antal gånger, men han får hållas. fyller bara på ibland med nya snäckor från de andra burkarna:)
Postat 18 april 201213 år "Terminator" krabba, trots smeknamnet en rätt ofarlig rackare som plockar lite alger o rester.//NiXoNhar haft 2st olika (i större format) som har ställt till besvär! den ena drog in en mussla på 6cm under en sten och den andra drog en stor ricordea in under en sten....
Postat 18 april 201213 år Blir ni tillräckligt hungriga så börjar nog ni med leta efter allt som kan gå o äta Oftast är dom harmlösa men dom kan bli destruktiva, precis som sjöborrar o vissa snäckor.Jag har inte haft nåt strul med den arten men dom håriga krabborna har käkat acron i mitt stora kar.//NiXoN
Postat 18 april 201213 år Ser som tidigare sagt ut som en terminatorkrabba (har röda ögon) och jag har två. Har inte haft några problem men en av dem börjar bli ganska så stor och såg för några kvällar sedan att den nästan lyckades välta en av stenarna. Har också läst i andra trådar att de kan gå på musslor och sniglar men detta har inte hänt mig ännu.
Postat 18 april 201213 år Författare OK - Tack för era kommentarer. Eftersom han är i karet nu får han vara kvar men jag får hålla kollpå honom sen när jag lägger i städpatrullen. Kan man föda honom med ngt för att undvika atthan börjar äta på de andra innevånarna?Fråga: Vad är acron ?
Postat 18 april 201213 år Författare Har googlat lite på Paractaea monodi men hittar ingen bild på eller beskriving av en som verkar ha "hullingar" runt huvudskalet som min gode vän.
Postat 20 april 201213 år Finns säker en halv miljard olika krabbor, så en artbestämning till 100% kan bli svårt.Jag ser alla krabbor som skyldiga/elaka innan det bevisats tvärt om.Dock ett trevligt inslag i karet, håll ett öga på den bara.
Postat 21 april 201213 år Författare Jepp, ska göra det. Ser den aldrig på dagarna. Det enda den lämnar efter sig ärfotspår i sanden på mornarna.Sent from my iPad using Tapatalk
Postat 21 april 201213 år Hade en som åkte ut, drog in alla mina små knappkolonier i sin håla samt massa småsten och ställde till med allt möjligt, så jag lär inte behålla dom om jag får fler.
Postat 21 april 201213 år Författare Ojdå, man kanske skulle ha knipit honom då jag hade chansen . Nu är han putsväck och sitter och trycker i någon osynlig håla.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.