Postat 25 juli 201312 år Författare Scapen klar doch är inte korallerna placerade korrekt hade inget lim
Postat 25 juli 201312 år Tjusigt,ser fram emot nästa gång jag har vägen förbi så jag kan se det på plats
Postat 25 juli 201312 år Det där kommer att bli riktigt fint när väl korallerna gör det till ett mer levande rev och växer upp ordentligt. Snyggt Sebastian!
Postat 27 juli 201312 år Författare Zeoviten igångdragen fixade sista kranen till strypnibg av pumpen satt strypningen på sugsidan till zeoviten2l zeosten och ca 650l/h genomströmning
Postat 1 augusti 201312 år Författare 4 nya kanaler inskaffadesamt vad den ska doserab-balance 500mlk-balance 500mlPohls xtra 500ml(Zeostart på 4 kanalen)samt jodid concentrate som jag droppar i osmosvattnetkommer köra 1/3 av rek dos i börjanhål i korken o i med slangen (eller annat rekommmenderat)
Postat 2 augusti 201312 år Liten tanke bara; om du ska dosera zeo-preparaten via doserpumpen så kommer ju flaskorna va öppna hela tiden..? Kommer det inte avdunsta ganska mycket procentuellt i en så liten flaska som 500ml? Dvs koncentrationen blir ju då högre och högre i flaskan? Skönt att ha så mycket som möjligt automatiserat dock
Postat 2 augusti 201312 år Författare Borrar ett hål som passar slangen precis sen gör jag ett 2mm hål för luftning
Postat 2 augusti 201312 år Ska du verkligen dosera PE direkt från start? Även KB och BB kommer väl ha lite vinglig förbrukning i början?
Postat 2 augusti 201312 år Författare Kommer bara dosera 1ml av varje så det tillförs lite ämne då jag tänkte slutat med spårämnene i ballingen
Postat 2 augusti 201312 år Kommer bara dosera 1ml av varje så det tillförs lite ämne då jag tänkte slutat med spårämnene i ballingenRisken är ändå att du överdoserar.KB får du nog dosera efter behov, men det övriga är ju zeofood tänkt att ta hand om i början.
Postat 2 augusti 201312 år Författare Kör zeofood7 zeobak och zeostart 3 nu..1ml på 1200l vattenvolym och skapligt mycket koraller känns ganska obetydligt får vara upmärksam på reaktion erna
Postat 2 augusti 201312 år Känns som att du vill dosera för doserandets skull. Om KZ själva rekomenderar att man skall nå ett stabilt ULNS-läge innan man ger sig på annat än de fyra hörnstenarna så litar iaf jag på dem.Jag vet, det kliar i fingrarna, men jag tänker iaf vänta till dess att andra laddningen zeolith har gått till sig ordentligt och att jag har stabila mätningar innan jag börjar labba - KB undantaget, men det är ju bara att hålla K+ mellan 380 och 400.
Postat 2 augusti 201312 år Författare Känns som att även om det inte gått till sig så kommer ändå förbrukningen finnas fast i lägre omfattning och köra utan några spårämne alls under 2-3 månaders tid känns lite sådär.får se när doseringen börgar nu finns dom hemma iallafallför eller senare kommet dom gå åt.
Postat 2 augusti 201312 år Du har spårämnen i zeofood. KB och BB kan du nog köra, men PX skulle jag nog vänta med. Produkten innehåller ju aminosyror och kommer att bidra till ringsnivåer. Meningen med zeovit är ju att först få ett stabilt ULNS och sen pytsa i precis så mycket näring som behövs.Men om du har i så lite i ett så stort system så skadar det säkert inte, det är inte ens en tiondel av dosen. Å andra sidan, är det nån vits?
Postat 2 augusti 201312 år Var köpte du det där grenuttaget med Individuella strömbrytare? Skickat från min GT-N7100 med Tapatalk 4 Beta
Postat 2 augusti 201312 år Var köpte du det där grenuttaget med Individuella strömbrytare? Skickat från min GT-N7100 med Tapatalk 4 BetaDet finns ett par modeller på Conrad.se
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.