Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej, är det någon som har ett bra tips på vad man kan använda för att höja upp skummaren? För tillfället har jag använt PVC rör som ben. Problemet där är ju att det är svårt att få alla ben lika långa så den står väldigt instabilt. När jag kollat på amerikanska videos så brukar ju dom använda ägglådor av plast, finns dessa i Sverige?

En annan fråga jag har är var man får tag på mjukare silikonslang? När jag köpte slang från akvarieaffären så var den grön och ganska hård, vilket resulterade i att man måste klippa den väldigt exakt när man ska dra slang mellan skummaren och pumpen för att dem inte ska hålla på putta ifrån varandra

Postat

Det finns muffar tex som håller samma mått, så slipper du kapa rör om du inte kan få dem lika långa.

Silikonslang har jag för mig ha sett på Bioted.

Postat

Bioted marin, Triton Akvarium och Ocean Akvarium har alla silikonslang på deras hemsidor som går beställa. Den gröna slangen i butiken är pvc slang, det är inte att jämföra :-)

Postat
  • Författare
Det finns muffar tex som håller samma mått, så slipper du kapa rör om du inte kan få dem lika långa.

Silikonslang har jag för mig ha sett på Bioted.

Dessa muffar, var får man tag på dem och hur ser dem ut?

Vidofner: Halva priset på silikonslang om du åker till Kuntze i västberga.

Tack för tipset! Synd att dem inte har öppet på lördagar

Postat

Jag använde en upp och nedvänd bestickkorg från Citygross för att höja en pump. Den hade också den stora fördelen att plasten var lite mjuk och tog upp vibrationer så pumpen blev ganska tyst.

Postat
  • Författare
Så här tex:

http://www.tritonakvarium.se/product.asp?product=1009

Hur högt måste du höja skummaren?

Drygt 8cm

Jag använde en upp och nedvänd bestickkorg från Citygross för att höja en pump. Den hade också den stora fördelen att plasten var lite mjuk och tog upp vibrationer så pumpen blev ganska tyst.

bra tips! Kan ju svänga förbi ÖoB och kolla om dom har något

Postat
  • Författare

Kan denna som jag hittade på öob tänkas funka? Tänker mest på att jag inte vet vad det är för plast... Vågar man chansa på att lägga ner den? post-5397-14468927881099_thumb.jpg

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2

Postat

Jag har använt blå filtermatta, finns i 3-5-10cm och hjälper även till att motverka resonansljud.

//NiXoN

Postat
  • Författare
Jag har använt blå filtermatta, finns i 3-5-10cm och hjälper även till att motverka resonansljud.

//NiXoN

Fast en filtermatta lagrar ju organiska partiklar som blir nitrat, så det undviker jag helst

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2

Postat

Nja undrar just hur mycket det bidrart till nitraten, det handlar nog mer om ökad nitrifiering men då jag redan tillsätter nitrat så klagar jag inte ;)

Jag har kapat bort en del filtermaterial för att skapa flöde under skummaren, detta bidrar till att det inte är ett aktivt flöde genom filtermaterialet.

Det blir inte så mycket som sätter sig i filtermaterialet när det är passivt, det fastnar mycket mer i sandbotten om man har det.

//NiXoN

Postat
  • Författare

Tror plasten i den boxarna jag köpt är polypropylene. Någon som vet om dem är säkra att ha i vatten?

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.