Postat 25 oktober 201311 år Någon som vet vilken detta är? Har trott Trachyphyllia men den har inte samma form på korallskelettet som jag sett att de flesta Trachyphyllia har.
Postat 25 oktober 201311 år Här har du bilder på skelettet: http://coral.aims.gov.au/factsheet.jsp?speciesCode=0350eller kanske det är: http://coral.aims.gov.au/factsheet.jsp?speciesCode=0339
Postat 25 oktober 201311 år Författare Hmm, den liknar ju scolymia i formen men kan de ha två munnar? För det verkar min ha. Saknar helt "svängarna" i skelettet som trachyphyllia har.
Postat 25 oktober 201311 år Ingen Scolly.. Kan dock inte namnet rakt upp o ner..Med vänlig hälsning, Manne Sent from my iPhone using Tapatalk
Postat 25 oktober 201311 år Författare Jag har fått för mig att Trachyphyllia och Welsophyllia är samma sak och att man gått över till namnet Trachyphyllia. Men detta är jag långt ifrån säker på.Vore kul att kunna ha ett namn på den istället för att alltid säga, min röda/turkosa "vad det nu är"....=)
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.