Postat 29 april 201411 år Nu har mitt juwel Lido 200 blivit för litet så dags att uppgradera sig igen tredje gången på ca 1 åridag anlände min akvastabil mark II möbel i vitt :-)kommer att uppdatera eftersom allt kommer igång och hur jag tänkt migbygga detta.
Postat 30 april 201411 år Författare Nu har det börja likna en möbel iallafall :-) akvarium är beställt i optiwhite :-)
Postat 1 maj 201411 år Författare Lite Teknik som jag tänkt mig är följande:2 St pacific sun Triton R2 175 W (hade redan en sen tidigare)2 st vortechpumpar som jag har i mitt 200 nu (vet ej om den räcker)Tunze skummare 9011 (då jag bygger inv sump.Vill ej borra karet själv och dra en massa rör då jag inte har någon erfaren att hjälpa mig)Eheim compact 2000 returpumpTunze osmolator 3155Eheim uv (som jag har i dagsläget i gammla karet.)
Postat 1 maj 201411 år Författare Möbeln står på plats bara vänta på Akvariumet och tekniken nu så man får börja :-)
Postat 14 maj 201411 år Författare Montering av underlägg gjort då mitt kar inte kommit än dessvärre :-(
Postat 15 maj 201411 år Författare Trist, när beräknas det komma?3-6 veckor ska det visst ta då man måttbeställer ett kar i optiwhite.borde bli 4 veckor jag väntat nu. :-(ska åka till jörgen en sväng då det kommer och handla lite sten samt nån korall lär det också bli
Postat 28 maj 201411 år Författare Beställde en avrinningsbox från majornas glas som var i tusen bitar och hade ej tid att vänta så började bygga en Box själv och det blev över förväntan:-)
Postat 30 maj 201411 år Kommer att bli grymt Hur gjorde du med baksidan av karet? Vinyl, färg eller annat?
Postat 30 maj 201411 år Författare Kommer att bli grymt Hur gjorde du med baksidan av karet? Vinyl, färg eller annat?Hoppas att de blir bra :-)jag satt solfilm som jag köpte på biltema :-)i boxen spackla jag svart silicon från insidan :-)
Postat 30 maj 201411 år Författare Perfekt timing inför långhelgen Joo det är de :-) bara trist att de är torktid på siliconet så pass länge :-(osmosen går för fullt nu blir endel vatten att göra nu :-)
Postat 30 maj 201411 år Författare Ser snyggt ut! Mkt roligt framöver nu då Tack det kommer bli riktigt skoj:-) måste bara börja flytta över allt från mitt Lido 200 så är lite gruvensamt då det är smetfullt med koraller uppdaterar eftersom framstegen blir för dom som vill följa :-)
Postat 14 juni 201411 år Författare Nu blev bilderna på sidan igen :-( nåja man ser lite iallafall :-)nu är överflyttningen gjord iallafall :-)väntar på min pacific sun belysning fortfarande var 5-6 veckor jag sen beställde den
Postat 14 juni 201411 år Snyggt!! Är den där bänken helt plan för att ställa ett glasakvarium på? Eller har du löst det med underlägget? Jag har funderat på något liknande som du gjort =)
Postat 14 juni 201411 år Författare Det är akvastabil mark 2 möbel och den är helt plan :-) för säkerhetens skull la jag ett akvarieunderlag också :-)
Postat 16 juni 201411 år Det här har jag helt missat. God damn va snyggt du har fått det Matthias! Och ditt lido 200 såg väldigt välmående ut också. Nu sneglar man på sitt lido 120 och får ett styng av besvikelse i kroppen. Jag har inte alls lika snyggt. Alger lite överallt och ingen vidare tillväxt på korallerna. Jag tror att det är ljuset och på tok för sporadiska vattenbyten som är orsaken. Men men... Jag ska också uppgradera snart. Hur som helst, snyggt jobbat! Synd att du inte hittade någon som kunde hjälpa dig med borrandet och byggande av en sumplösning. Vi oerfarna kämpar i motvind ibland. ;-)
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.