Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag börjar snart lägga ner min ide på sjöhäst uppfödning,

med tanke på att de inte går att få tag på.

Hade ju varit det ultimata att föda upp. Har en hane och en hona, de verkar stortrivas =)

Men leka? Nä inte just de två... de är oftast på olika delar i akvariumet.

Har mellertid förstått att de inte lär leva i all tid, så vad ska jag göra med mitt sjöhästakvarium när det blir utan sjöhästar? BINGO, jag har funderat på om jag ska ha drakfiskar istället. Som har liknande behov.

Har 2 akvarium till min förfogan. ett på 210l och ett på 350l+100l sump.

Vet ni vad drakfiskar kostar i regel och var man kan få tag i dessa?

Har läst artikeln här på forumet. Kanon =)

Postat

Pterois volitans , är väl den stora vanliga drakfisken. ReefZone i Örebro säljer dessa i mediumstorlek för 275:- Hade tidigare 2 varianter av dvärgdrakar oxå, men dom är tydligen sålda. Låg mellan 2-300kr dom med.

Postat

Drakfiskar äter mängder och skiter minst lika mycket. Du behöver alltså mycket större skummare. En annan utmaning vore väl Mandarinfiskar. Picturatusen är odlad i akvarium så orkar du handmata dem varje dag är det nog ingen omöjlighet med en massa tips och tricks. Det är lugna fiskar som du kan introducera medan sjöhästarna är kvar.

Postat

Undrar om man kan ha gobis ihop med dvär/medeldrakar?

De är ju fredliga fiskar allihopa? hmmm...

Postat

är inte säker,tror draken äter vad den kan gapa över.men om det finns gömställen så,tycker oxå det är fina firrar,drakarna

Postat

Jag tror det jag med... men om gobisarna är tillräckligt stora så de inte kommer in i gapet??? hmm... kanske att man borde satsa på antingen eller......

Postat

Dendrochirus brachypterus

Beteende:

Sällskaplig och fridfull, kan vara ansedd som en samhälls fisk så länge som de andra akvarieinvånarna inte är för små, då de kan betraktas som föda.

Egen kommentar: Är gobies för små motro???

Postat

menar ju det... är det realistiskt att en fisk som är ca 17-20cm kan få i sig en fisk som är 10-13 cm... Aja... Hoppas att det blir bra iaf... =)

Postat

Min drake som jag hade innan slukade en putsarräka som i princip var lika lång!!!

Spröten stack ut 1-2 cm från drakens mun eftersom det inte gick att svälja hela.

Man såg varje kontur av räkan i magen..

Knappt två dagar senare åt den upp en Percula för mig.

Det säger kanske lite om deras aptit.

Dom är lite primitiva oxå så dom hugger först och tänker sen

på tex att "shit den var dubbelt så stor som mig"

Bestämmer du dig ändå så var försiktig och lycka till...

Postat

Jag får tänka efter riktigt noga... Kanske borde jag leta efter någon annan speciell fisk... någon som har något förslag???

Postat

Kofiskar?

Eller blåsfiskar kanske. Vet ej vilken akvarievolym som rekomenderas till dem..

Postat

Mandariner är väl sanslöst charmiga, brukar ju som par snabbt plocka upp sin parningsritual och köra mandarintango på kvällarna.

Postat

Kofiskar hör ej hemma i karet alls tycker jag nu efter min lilla som dog. Allt var frid å fröjd å så bara en dag kass å inte ville mer.

Kräver säkert specialistkar för att den skall trivas och må bra. Inga som helst fiskar som kan vara på den eller på nått sätt störa den kan vara i samma akvarium

Drakfiskar é fina men för stora de jag sett. finns ju även dvärgdrakfiskar som lättare kanske passar i ett kar om man skall ha "små" fisk. trodde min drakfisk (Pterois volitans) skulle nypa eller smaka på mina cromisar men det var drakfisken istället som belv uppätet av min Haddoni anemon

Postat

Fast det var specialakvarium som Jentan skulle ha..?

Super UVc och svagt strömmande vatten?

Postat
Fast det var specialakvarium som Jentan skulle ha..?

Super UVc och svagt strömmande vatten?

hehe ja just det ja tror att de även skulle trivas med att ha fler min verkade vara riktigt sällskaps sjuk

Postat

Innom drakvarianten så är det dvärgdrakar jag är intresserad av...

Om det inte blir det så får det bli några andra fiskar...

Kul med forumet, tack alla för hjälpen och förslag =)

Postat

Dom är lite primitiva oxå så dom hugger först och tänker sen

på tex att "shit den var dubbelt så stor som mig"

QUOTE]

:skrattar::skrattar::skrattar:

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.