Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

  • 3 veckor senare...
  • Svar 55
  • Visningar 12,1k
  • Skapad
  • Senaste svar

Mest aktiva i detta ämne

Populäraste inläggen

  • NovemberRain
    NovemberRain

    I måndags for jag iväg och köpte 10kg ls för att komplettera upp de saknade kg från marko rocksen, på kvällen fylldes akvariet med vatten och belysningen hängdes upp  De tre första dagarna har jag dos

  • Hej gott folk   Här tuffar karet på, cycligen är igenom och värdena helt ok. Dags för en liten uppdatering med några utvalda bilder och om ni klickar på bilderna och väljer full storlek

  • NovemberRain
    NovemberRain

    Lite bilder....  

Populära bilder

Postat
  • Författare

Nu har akvariet varit igång i 27 dagar och jag har inte sett en tillstymmelse av kvävecykel. Nitrit har legat på 0 från start och jag har mätt varannan dag ungefär. Fosfat hade jag 0.05 efter några dagar och jag gissar på att det är min LS som släppt fosfat då marco rocksen hade omätbar fosfat. Nu har jag knappt mätbar fosfat och jag mäter med Fauna Marins fosfattest.
När jag såg att algerna började få fäste skaffade jag en städpatrull och de har hållit algerna i schack. Gissningsvis torde cyclingen ta lite längre tid då jag har 25kg marco och 10 kg ls, återstår att se.

Ändrat av NovemberRain

Postat
  • Författare

Dagens mätningar och för första gången sedan starten en månad sedan har jag fått utslag på nitrit:

NH3: 0
NO3: 5, har ju nitrit så känns inte tillförlitligt
NO2: 0,1
PO4: 0

  • 4 veckor senare...
Postat
  • Författare

Hej gott folk

 

Här tuffar karet på, cycligen är igenom och värdena helt ok.

Dags för en liten uppdatering med några utvalda bilder och om ni klickar på bilderna och väljer full storlek får ni lite bättre kvalité iaf :)

 

IMG_5913.jpg

121816.jpg

IMG_5879.jpg

IMG_5880.jpg

IMG_5892.jpg

IMG_5893.jpg

IMG_5894.jpg

IMG_5895.jpg

IMG_5896.jpg

IMG_5897.jpg

IMG_5902.jpg

IMG_5905.jpg

Ändrat av NovemberRain

Postat
Jag måste säga att jag är ett stoort fan av din scape!


Skickat från min iPhone med Tapatalk


Instämmer [emoji106]
Postat

Ja, det här är helt klart tufft! En helt klart udda lösning. Det blir en ganska trevlig skugga under stenarna. Kommer ju även hjälpa att hålla rent på botten.

 

Postat
  • Författare
11 minuter sedan, mikoto sa:

Ja, det här är helt klart tufft! En helt klart udda lösning. Det blir en ganska trevlig skugga under stenarna. Kommer ju även hjälpa att hålla rent på botten.

 

Tack! 

 

Ja exakt, jag hoppas minimera riskerna för "dead spot" en aning iaf. 

Med tiden ska det i mer koraller och målet är att så lite av stenen ska synas. 

  • 1 månad senare...
Postat
  • Författare

Märkte en rolig grej igår kväll när lamporna var släckta att en av mina pseudanthias squampinnis har börjat färga om till hane :)

 

Förra veckan såg han ut såhär:

IMG_6025[2].jpg

 

Idag såhär:

IMG_6133[1].jpg

 

 

Övrigt tycker jag att de rullar på helt ok. Skulle gärna vilja byta ut sanden till då jag ledsnat på allt korallskal som mörknat vilket gör att hela botten ser mörk ut i jämförelse med finkornig sand. Men, ett jävla jobb att byta sanden och jag är rädd för att dra upp en massa skit?! Sandbädden är inte djup utan ca 2cm max.

Doserar FM Seafan och FM Ultra MinS i hopp om att korallerna ska må lite bättre och nog tycker jag att jag kan se en förbättrning. Har sedan ett par veckor tillbaka märkt förändringar hos korallerna, tappade färger och ljusa områden, startade en separat tråd om detta: 

 

 

Lite nykomlingar:

Genicanthus caudovittatus, hona

IMG_6051[1].jpg

 

Acanthurus lineatus

IMG_6059[1].jpg

 

 

Ändrat av NovemberRain

Postat
Märkte en rolig grej igår kväll när lamporna var släckta att en av mina pseudanthias squampinnis har börjat färga om till hane.


Hur vanligt är detta egentligen? Jag har oxå fem Squampinnis som jag håller koll på om nån av dem visar tecken på att byta (och hittills kan jag inte säga att det är några tydliga tecken på det)...
Är det hugget som stucket om en av dem byter kön eller är det något som de gör regelmässigt (så tillvida att de trivs och får ordentligt med mat naturligtvis)?


Skickat från min iPhone med Tapatalk
Postat
  • Författare
6 timmar sedan, BatmanGefle sa:

 


Hur vanligt är detta egentligen? Jag har oxå fem Squampinnis som jag håller koll på om nån av dem visar tecken på att byta (och hittills kan jag inte säga att det är några tydliga tecken på det)...
Är det hugget som stucket om en av dem byter kön eller är det något som de gör regelmässigt (så tillvida att de trivs och får ordentligt med mat naturligtvis)?


Skickat från min iPhone med Tapatalk

 

Vet faktiskt inte alls hur vanligt det är. Första gången för mig sen jag började med salt 2010. Man kan ju se om det är en hane eller ej då hanen har ett längre spröt frampå ryggfenan och ser allmänt "ståtligare" ut. 

  • 3 månader senare...
Postat
  • Författare

Hallå allesammans!

 

Har äntligen fått bukt med färgerna på korallerna då de inte alls är i närheten så bruna som de varit.

Visserligen är dessa fotade i blåljus men under dagen kommer även bilder i "dagsljus". För bästa kvalité, klicka på bilderna :)

IMG_6248[1]_1.jpg

IMG_6252[1].jpg

IMG_6255[1].jpg

Ändrat av NovemberRain

  • 2 veckor senare...
Postat
  • Författare

Innan vattenbytet igår (under blåljus skall tilläggas) fick jag ett ryck och fotade uppifrån på några koraller. Kul är också att mina clowner äntligen har hittat in i anemonen :)

Som vanligt, klicka på bilderna och öppna i ny flik för bästa kvalité, har märkt att forumet och eller webbläsarna drar ner på kvalitén.

 

IMG_6285[1].jpg

IMG_6290[1].jpg

IMG_6292[1].jpg

IMG_6295[1].jpg

IMG_6301[1].jpg

IMG_6302[1].jpg

IMG_6304[1].jpg

IMG_6306[1].jpg

IMG_6312[1].jpg

IMG_6313[1].jpg

IMG_6315[1].jpg

  • 2 månader senare...
Postat
  • Författare

Dags för en uppdatering. 

 

Har i dagarna fått hem kaliumsulfat eftersom min flaska med kalium från Microbe-lift tagit slut. 

Länge har kaliumnivån varit låg (ca 330-350) och jag blandade 110gr kaliumsulfat i 1 liter osmosvatten. Kopplade in den till doserpumpen men av någon korkad anledning fick jag hjärnsläpp och ställde behållaren ovanför doserpumpen...... ja..... vem som helst hade kunnat räkna ut vad som kommer att hända. Av förklarliga skäl blir de hävert och då töms 1 liter kaliumsulfat ner i karet. 

Hade inte ställt in att den skulle dosera eftersom jag var osäker på mängden dos som var lämplig. 

 

En gång i veckan kollar jag mina värden, och märkte att kaliumvärdet var uppe i 440! (Mätte flera ggr och fick samma värde) MEN?! "Jag hade ju inte doserat "var de första jag tänkte. Sen gick det upp ett litet ljus om vad som hade hänt..... Ner med huvudet i sanden...

 

Aja, vi får hoppas att det höga värdet inte är skadligt på något sätt. Har dock läst att riktigt höga värden är skadligt för våra koraller men minns inte i skrivande stund vem som skrev det här på guiden. 

 

Till helgen kommer det lite nya bilder på karet :)

Ändrat av NovemberRain

Postat
  • Författare

Tack hörni!

Jag börjar bli riktigt nöjd :)

 

Häromdagen anlände lite mer SPSer, kommer bilder på dessa vid tillfälle. Utökat sandvändarna med 5st sjöstjärnor och 10st nassarius. Övrigt utökat ytterligare med 5 eremiter och 5 sniglar.

Ändrat av NovemberRain

Postat
  • Författare

For iväg till Triton Akvarium igår för att köpa fragpluggar.... kommer hem med 4st nassarius, 2 blåbenade eremiter, 2 bangaiier, 1st "svart" clown och sist men inte minst fragpluggar :)  Så det kan bli ibland. Min kära fru har länge tjatat om bangaiier och nu hade Triton fina exemplar hemma så valet var inte så svårt.

Den svarta clownen var tanke att den ska göra sällskap med min ensamma "snowflake" clown.

IMG_6575[1].jpg

IMG_6583[1].jpg

IMG_6587[1].jpg

IMG_6593[1].jpg

IMG_6599[1].jpg

IMG_6601[1].jpg

IMG_6603[1]_1.jpg

IMG_6609[1].jpg

  • 3 veckor senare...

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.