Postat 6 februariFeb 6 Författare 2 hours ago, Rameau said:Berätta gärna mer om tillvägagångssättet och hur du förvarar det 😀Jag kör en variant av vad jag såg Ryan göra på BRSTv förut.Jag har en matberedare med skivan med ett antal olika hål. Sedan kör jag diverse olika frysta grejer som jag köttar ner i matberedaren. Egentligen är det bäst om det är ordentligt fryst men jag har haft sönder plasten som min hackskiva satt på då, så nu kör jag halvtinat för att det ska bli mindre påfrestningar.Man kan ha i lite allt möjligt, fisk, räkor, musslor (utan skal). Bäst är om grejerna är okokta. Sen har jag frystorkad mysis som jag köpt i bulk och som jag brukar sila för att bli av med pulvret som finns i påsen. Mysisen lägger jag i en matlåda tillssmmans med vatten och lite aminos för att låta den svälla i kylen någon dag.Till sist blandar jag allt med pellets och lägger i ziploc påsar som jag plattat till så att det går att bryta bitar av efter att det blivit fryst.
Postat 8 marsMar 8 Författare Såg att blennyn gillar att sitta i clownernas hem. Intressant att clownerna verkar acceptera det.
Postat 9 marsMar 9 Författare On 3/8/2026 at 7:20 PM, A.Reef said:Vilken sorts Sarcophyton är det?👌Tja, jag vet inte om den har något direkt namn. Men neongrön långpolypig.
Postat 18 marsMar 18 Författare Jag gjorde en lite längre video av akvariet där jag bara låter kameran rulla utan att göra något (inget ljud).
Postat 22 marsMar 22 Författare Det har varit svårt att få några bra bilder på @izfisks mandarin (som jag köpte) eftersom den är ganska kryptisk och jag har mycket gömställen. Men några bilder har jag fått i varje fall.
Postat 28 marsMar 28 Författare Det strular sig lite här. Upptäckte tissue necrosis på bifarian för några dagar sedan så den har klippts ner till fraggar så vi får se om några överlever.Min mastertronic essentials har jag nog löst alla översvämmningsproblem med men den sista översvämningen verkar ha haft kål på ljussensorn som måste bytas ut.Sedan har en av tunze orca slutat funka, den snodde upp sig själv på sin sladd (vet inte hur det gick till) och nu snurrar den inte längre även efter att ha fixat problemet. Så den måste antagligen också skickas tillbaka… jag gillar orca jättemycket men barnsjukdomarna verkar många och det är inte jättekul att skicka tillbaka saker hela tiden då det inte är helt gratis (379kr med postnord!)
Postat 12 aprilApr 12 Författare Den ena orcan har fixat sig själv på nått sätt och det känns ju bra. Tunzes tech support känns mindre bra tyvärr. Nu är det 2.5 veckor sedan de tog emot min trasiga orca men har inte hört ett knyst.Det här är vad min Salarias tycker om det
Postat 9 majMaj 9 Författare Städdag och fy fan va äckliga pumparna blir.Allt detta är små jäkla vermitider och liknande. Det här har legat i citronsyra en halv dag men ändå så får man kämpa som fan för att få bort skiten.Fortsätta problem med mastertronic essentialsen trots att jag bytt sensor efter att den dog. Den verkar mäta fel på i princip allt. Supporten fattar ingenting…Detta kan vara något som bidragit till att jag tyvärr förlorat båda mina bifaria Något som är positivt är att orcan äntligen är påväg tillbaka efter 5 veckor. Detta är bra för jag vill gärna köpa fler men det känndes inte rimligt när jag inte fick till baka min trasiga från supporten
Postat 12 majMaj 12 Personligen tycker jag att ättika fungerar bra mycket bättre än citronsyra. Det snackas om att det ska kunna tränga in i plasten och skada magneter men under 25 år har det aldrig inträffat så känns rätt safe.
Postat 12 majMaj 12 Författare 3 hours ago, MichaelE said:Personligen tycker jag att ättika fungerar bra mycket bättre än citronsyra.Det snackas om att det ska kunna tränga in i plasten och skada magneter men under 25 år har det aldrig inträffat så känns rätt safe.Ja, jag kan tänka mig det. Jag har varit nojig efter ha läst precis om det här med plasten, är svårt att veta vad som är sannt och vad som bara är någon slags skröna
Postat 12 majMaj 12 >Det är vissa plaster som detta kan ske på - inte alla pumpar använder de här. https://www.reef2reef.com/threads/beware-of-vinegar-the-pump-killer.643396/MVH Lasse
Postat 13 majMaj 13 16 timmar sedan, Lasse skrev:>Det är vissa plaster som detta kan ske på - inte alla pumpar använder de här.https://www.reef2reef.com/threads/beware-of-vinegar-the-pump-killer.643396/MVH LasseSpännande, tack Lasse! Logiskt borde det då också bero på hur länge pumpen exponeras. Jag har alltid använt ren ättika eller iaf en mycket stark lösning under en kort tid vilket kanske är det som gjort att jag inte upplevt några problem?Saltsyra kanske skulle vara något. Citronsyra tar så förbaskat lång tid tycker jag.
Postat 13 majMaj 13 1 timme sedan, MichaelE skrev:Spännande, tack Lasse!Logiskt borde det då också bero på hur länge pumpen exponeras. Jag har alltid använt ren ättika eller iaf en mycket stark lösning under en kort tid vilket kanske är det som gjort att jag inte upplevt några problem?Saltsyra kanske skulle vara något. Citronsyra tar så förbaskat lång tid tycker jag.Muriatic acid som nämns i artikeln är utspädd saltsyra - 31-34 %MVH Lasse
Postat 14 majMaj 14 Jeg brukte også eddik (ättika) før, men hadde problemer med magneter som rustet/plast sprak. Nå bruker jeg kun sitronsyre. Lar pumpen som skal rengjøres ligge over natten i en bøtte med god sirkulasjon. En kopp sitronsyre til ca 5 liter vann. Ändrat 14 majMaj 14 av e-mu
Postat 17 majMaj 17 Jag låter pumpen ligga 24h i citronsyra, funkar fint för mig. Använder ganska varmt vatten i början.
Postat söndag vid 15:305 dgr Citronsyra är bra - men inte för all rengöring. Exempelvis har jag stött på problem när jag använder citronsyra för rengöring av kyvetter - Hanna mäter allt för lågt PO4 om man inte har sköljt tillräckligt - se här https://www.reef2reef.com/threads/can-cleaning-of-sample-tube-with-citric-acid-affect-the-first-reading-with-the-hanna-ulr-phosphate-method-if-the-test-tube-is-not-cleaned-very-careful.1158660/#post-14350749MVH Lasse
Postat 46 minuter sedan46 min Författare Nu har jag bytt ut 4 jebao aow16 och en 9 mot två nya Tunze orca 6105.Totalt innebär det att det i visningsdelen på rumdelaren så är det 4 orcas, en ALW30 och en SCP120.Resultatet är att det totalt sätt är mindre cirkulation men den cirkulation som finns är mycket mer slumpmässig och med större täckning men mindre tryck.En stor fördel nu när det börjar bli sommar är värmen, jag plockade ut över 160W effekt och stoppade bara in 22W.Jag har satt upp dem så att de oscillerar med olika hastighet vilket gör att det hela tiden blir nya strömmar och mönstret inte upprepas.Var 4e timme så roterar alla pumparna åt ett speciellt håll och i två timmar hjälps de åt att skapa en roterande vattenström (ett så kallat ”gyre”). Det faktum att de alla kan ställas så att de blåser åt samma håll gör att de inte kämpar mot varandra i skapandet av gyrot. Tidigare har jag gjort samma sak genom att stänga av pumpar men nu kan alla vara med och hjälpa till.Tyvärr så tillåter appen bara att man har 5 program om dagen (typ mellan 1 och 2 ställ dig i vinkel 30 grader och blås med 100%) utöver oscilleringen som sker när man inte har ett program. Annars hade jag nog kört fler kortare gyres
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.