Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

har skurit bort ett par glasremsor från burken som inte satt där jag ville ha dem.. fick bort 99% av silikonet med rakblad, men det är fortfarande lite rester kvar.

hur får man bort det? kemiskt ren bensin, aceton (eller dyl) och gnugga elller?

Postat

Har hört besin, men jag har aldrig testat.

Finns något "specialmedel" som ska vara till för rengöring av akvarier när dom ska limmas om. Dock är det nog som med andra "specialprodukter", det finns alltid ett vanligt och billigare alternativ som fungerar precis lika bra.

Hör med en glasmästare.

Postat
  • Författare

jag testar med kemiskt ren bensin, har en flaska hemma...

varför fråga glasmästare när man kan fråga på svg? ;)

Postat

Radergummi brukar fungera men då får du tvätta eferåt.

Biltema har en silikonremover på citronbas som fungerar.

Postat

Jag körde med kemist ren bensin och det fungerade väl sådär. Det gick inte och bara gnugga bort siliconet med bensinen men däremot blev siliconet mycket lösare så då kunde man lätt skrapa lite med nageln/rakbladet och få bort allt. Hoppas jag fick bort allt i alla fall, jag har inte hunnit haft på det nya siliconet ännu.

Postat

Stigs variant med suddgummi funkar super.. Gjorde så på mitt akvarium och blev klart nöjd med resultatet.. Tanten var mindre nöjd eftersom vi numera inte har några suddgummi hemma.. Men vem löser korsord i dagens läge ändå ? ;)

Postat

Jag använde T röd. Funkade bra. Dock måste du göra rent efteråt så inte det blir kvar rester i karet.

Postat

Ännu mer effektivt än suggummi är pimpstensmjöl används även av proffs för polering av glas. Jag köpte mitt lager på Kuntzes i Stockholm för många år sedan, vet dock ionte om firman finns kvar då jag är avflyttad till Skåne.

Vid användning så räcker det att fukta fingre lite och doppa i mjölet och försiktigt gnugga allt försvinner direkt!

Postat

Jag provade en silicon- remover, casco (eller möjligen bostik) från coop byggmarknad.

tyckte det funkade sisådär, men det kändes å andra sidan som om tuben var lite gammal.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.