Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Topplista

Populärt innehåll

Visa innehåll med flest reaktioner på 2018-02-15 in Inlägg

  1. 3 poäng
    Nu med alger och ett smalt inspektionsfönster... Startvärden: Nitrat: Utanför skalan (100+ ppm) Fosfat: 0.34 ppm Startdos av Alger.
  2. 3 poäng
    Lite mer bilder Och så en av mina två sjögurkor - den här är ca 30cm lång..... MVH Lasse
  3. Bytte vatten i stora systemet och passade på att suga ut en del cyano ur tångakvariet. Det är lite styvmoderligt behandlat, men jag håller på att fixa till en styrning till streamrarna som förhoppningsvis ska hjälpa till lite. 200 liter, tång: Innan jag skrapade framrutan hittade jag en ovanlig äggsamling. Får se vad det kan bli. Snäckorna lägger kontinuerligt ägg, men de ser ut som donuts. Se nästa bild. Det har även ploppat upp fullt med kolonisjöpungar i hela akvariet! Jag blir alldeles lyrisk. Sånt är så kul... Grymt dålig bild... En härlig rödalg har börjat växa också. Det påminner lite om karagenalgen, men har lite annan form och framför allt annan färg. En av de svarta smörbultarna kikar upp i alghavet. Ovan nämnda karagenalg syns framför fisken. 540 liter, djupvatten: Även här hittade jag nått nytt. Det kan vara juvenila tarmsjöpungar eller nått annat. Svårt att fota. De större sjöpungarna är nog en annan art eller nått svampdjur. Vi får se Jag är i alla fall lycklig... Även grått och brunt är vackert, tycker jag!
  4. En effektivare skummare borde påverka näringen som är kvar i karet, vilket i sin tur påverkar bakterier, alger och koraller. Den förändringen i sig kanske bara är en tillfällig störning, men på längre sikt skulle det kunna bidra till näringsbrist för koraller. Det viktigaste just nu är nog att du tränar upp tålamodet. Iofs kan jag hålla med om att Tunze 9001 kanske är i minsta laget, så om du känner att du absolut måste göra något är det kanske mindre dåligt att skaffa en större skummare än att t ex börja dosera olika tillsatser. Men som sagt det är inte bråttom på något vis, vänta några månader. Ägna istället tiden till att läsa, det finns mängder av bra sidor.
  5. Bilder på installationen tack! :-)
  6. 1 poäng
    Ja, silikonslang. (Jag har försökt "plastbanta" akvarierna från PVC-slangar då de läcker mjukgörare och blir stela som rör efter ett tag. Kör silikonslang överallt där jag inte har PVC-rör. Silikonslang håller sig mjuk och rörlig mycket länge). Det är bara ca 50 cm från pumpen direkt på andra sidan av avdelaren. Tillbaka är det också silikonslang och en bit PVC-rör för att utloppet skall hållas på plats bättre.
  7. Det kommer säkert filtreras bort lite ljus men det kommer nog fungera utmärkt. Glöm inte skrapa rutan under bara.
  8. Keep Your Hands Dry ??
  9. Här har du svaret även på din nya fråga. Låt akvariet vara just nu och njut av dina fina djur.
  10. 1 poäng
    Några nya bilder MVH Lasse
  11. Kan tämligen säkert och på en gång säga att 3w led gör ingenting för tillväxten av någonting. Speciellt inte om det är fördelat på flera dioder, slingor och liknande är ofta 0.1w dioder och de gör verkligen noll så kör på vad som är estetiskt
  12. 1 poäng
    Ny video MVH Lasse
  13. 1 poäng
    Mat - kolla in vilka bitar min pipefish tar - till vänster i början av filmen MVH Lasse
  14. 1 poäng
    Rätt sätt att använda SPS koraller MVH Lasse
  15. 1 poäng
    21 månader sedan - under planering Idag MVH Lasse
  16. Några usla mobilbilder på mina två "revpelare". Har petat i några koraller och får se hur det går. Tänkte först köra bare bottom, men tycker det är finare med sand. Har dykt mycket på Bali där det mestadels är mörk botten, så jag tänkte att jag testar det nu.
  17. Ett försök blev en sådan idag får se om SametsClovnen fattar galoppen
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.