Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Topplista

Populärt innehåll

Visa innehåll med flest reaktioner på 2018-04-23 in Inlägg

  1. 6 poäng
    Inte hemma än men om en halvtimme är jag det. MVH Lasse
  2. Tack! Jag är nöjd. När barnen somnat och det är lite tystare i huset så hörs dom om man står i närheten och lyssnar, men inte så farligt. Dom går på 50-60% ..annars skvalpar det i sargen. Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
  3. 1 poäng
    Det var skönt att höra att du har kommit hem Lasse, Krya på dig och vila ordentligt!
  4. 1 poäng
    Precis. Den jag pratade om tidigare. Börjar växa på fint nu.
  5. Hur många fiskar i stimmet?
  6. Ja riktigt fint! Är du nöjd med pumparna? du får skönt gung, men är det tysta i det läget?
  7. Himla härligt att titta på! Häftigt med stim också
  8. Det är en ganska taskig tanke att återskapa en sådan här kylare i plast. Då hela den typen av kylare bygger på att metallen är en god värmeledare som får maximal yta som har kontakt med luften. Plast isolerar istället för att leda värme. Det är ingen praktisk lösning. Enda billiga sättet att kyla vatten är att blåsa med en fläkt på akvariet yta som ökar avdunstningen, som i sin tur sänker temperaturen. Men räkna kallt med att ganska mycket vatten kommer avdunsta. Det är förstås ett ännu bättre alternativ att minska mängden energi tillförd till akvariet genom att ha färre pumpar och svagare pumpar. Jag håller med kaptenen annars, har du problem med värme?
  9. Har du problem med för höga temperaturer? Jag har aldrig upplevt det med öppna kar att tempen har varit ett bekymmer.. Var annat när man brukade köra med lock. Då kunde det bli riktigt varmt på sommaren.
  10. Hej igen! Lyckades hitta värmekällan som visade sig vara skummarpumpen. Med denna avstängd håller sig karet stabilt på 26 grader. Har nu beställt en Tunze 9001 som dessutom ska vara tystgående, vilket i kombination med nya fläktar gör karet i stort sett ljudlöst, till skillnad från brummandet vid uppstart som ej uppskattades av frugan. Har nu haft igång karet en vecka och diverse liv börjar synas, därtill alger. Värdena ser OK ut förutom nitratet som ligger väldigt högt. Får låta algerna frossa på det ett tag, jag reser nu bort en vecka och kan därefter installera nya skummaren och införskaffa lite städare. Jag följer Red Sea’s reef mature kit, vilket rekommenderar 10 timmar ljus om dagen. Det känns lite att ta i med tanke på algtillväxt osv, men kanske nödvändigt för en komplett ”cycle” samt att kunna binda oönskade ämnen för export, t.ex nitratet? Salt: 1.024 Temp: 26 PH: 7.9 KH: 8.9 NH4: 0 NO2: 0 NO3: ~60 ppm PO4: 0.7 ppm
  11. 1 poäng
    Igår låg alla asterinor på botten. Idag var all planaria försvunnen. Jag har inte sett några nya bitmärken på acropororna även om det är svårt att avgöra. Alla koraller och fiskar ser bra ut förutom sympodium som inte öppnat sig sen jag hade i axiluren.
  12. Ja det är bara acro, övriga sps växer, jo jag har ett hemma men inte tagit mig tid att skicka, ska försök få iväg det i veckan som kommer tror det är någon bakteriell grej som utlöstes vid flytten,
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.