Det går dåligt nu. Riktigt dåligt.
Jag tyckte i ett par veckor att det gått mot det bättre! Fiskarna käkar och mår bra samt korallerna börjar återhämta sig. Mina alger har börjat reducerats kraftigt, men ersatts av (som jag tänkte) var cyano.
För exakt 2 veckor sedan hade jag 6st Evansi. Helt enligt "game plan" (hade tyvärr räknat med en del förluster). Några dagar senare tappade jag en till. Ok 5st = 50%, kan vara ok.
Min Lineatus har varit pigg och allert. Käkat mina alger med god aptit och ätit både pellets samt fryst började för en vecka sedan att se väldigt mager ut. Jag hade observerat att den hade någon enstaka prick på bröstfenorna, men inte mer än så. Jag såg att det käkade frysmat när jag matade, men den såg extremt tunn ut. Lyckades fånga den med hov och stoppa ner i sumpen i väntan på att jag skulle få igång min karantän. Dagen efter var den död.
I torsdags försvann 2 anthias till - 2 kvar.
I fredags gjorde jag rent mina pumpar (de var väldigt igensatta med "cyano"), bytte kol samt "rörde runt" lite i botten för att störa cyanon.
Lördag vattenbyte 15%.
Söndag, endast 1st anthias syns till.
Söndag eftermiddag vid kvällsmatning, Blue Face borta. Hittar död bland stenen.
Ok, jag kan misslyckas med anthias evansi.
En lineatus kan tyna bort
En Blueface kan dö av att den hade ett sår på sidan och svamp på det (som för övrigt höll på att bli bättre).
Men inte alla 3 samtidigt.
Till detta mår inte mina koraller bra. Knapparna slår inte ut, Milka (som är en skitkorall som överlever allt) ser dålig ut.
Något är helt galet fel i mitt akvarium. Något i mitt vatten som inte är Ok. Känns som svag förgiftning. Den ända orsaken jag kan hitta är att min cyano inte är cyano, utan dinos.
Igår kväll åkte UVc i igen och stängt av belysningen i 3 dygn.
Riktigt tråkig och mycket frustrerande episod av min tid som saltvattensakvarist. Det mest frustrerande är att inte veta vad all dessa dödsfall beror på.
Ok, hade jag fått in oodinium, så hade det varit en förklaring.
Hade jag KH-dippat, så hade jag veta om det.
Hade jag doserat något som tog kol på allt, så hade jag haft mig själv att skylla.
Men nu famlar jag i mörkret bara.