Mkt intressant att få ta del av svårigheterna som för oss som inte har erfarneget av sådana här stora system, ej riktigt kan föreställa oss. Ngr tankar dock, kan va fel: När det gäller fisk, så tänker jag lite tvärtom. Om dom förökar sig är det ju bara kul, naturen får ha sin gång. I så stora system måste det vara mkt enklare att göra rätt vad gäller fisk, för råkar man nu köpa en territoriell fisk finns det plats för den ändå. Kika på Andrews kar, han bevisar lite det, och det är ju ändå 6 ggr mindre än erat. Det är ju enbart kul att tex kejsare o kanske vitbröstad kommer uppnå full storlek, i o med karets storlek. Ös på;-)...alla fiskar måste inte klara sig, det blir väl ett ekosystem till slut där kanske en del arter tryck undan, andra inte. Fiskar är ju lite av individer med, så man kan nog spänna bågen rätt så hårt i ett så gigantiskt system. När det gäller cirk kanske det går att lösa förflyttning av vatten på ett annat sätt än med dyra streampumpar? Skovelhjul?. Man behöver ju inte så hög hastighet. Spånar bara.
karantän känns som ett måste, så det måste man nog designa för. Håller helt med. Andrew har en stor karantänsavd. Det får väl ta sin tid detta:-)
När det gäller ljus ser det redan bra ut, men kan kan ju ha ngr enstaka spottar med ”SPS ljus” så slipper man ha så många moduler. Karet har ju en fördel att man kan ha massor av olika koraller med olika krav, och kan ju absolut nöja sig med att kanske 20% av ytorna är ”SPS” belysta. Då kanske det räcker med nån enstaka spot som komplettering.
Som sagt, en fin början redan, jag gillar skapen, och vet att ni lagt ner massor av tanke o planering. Jättekul o få höra dig berätta, och återigen, hatten av för vad ni byggt upp och fortsätter att utveckla:-)
/Jonas