Gå till innehåll

Topplista

Populärt innehåll

Visa innehåll med flest reaktioner på 2025-04-20 i alla kategorier

  1. Matar du korallerna någonting? Tänkte om de kanske är ledsna då framförallt nitratet verkar vara ganska lågt. Jag ska själv testa Flor då det visade sig på ICP att det saknades nästan helt.
    1 poäng
  2. lite uppdatering: har några koraller som har lite STN, så jag skickade iväg ett ICP-test MS till Oseamo. Resultatet visade att allt ser Ok ut, utom Flor. Som tur var så har jag det hemma. Dock är det lite oklart hur just flor påverkar korallerna. Enligt FM så har det en inverkan på Ca och därmed koralluppbyggnaden. Jag började dosera och ska göra detta i 22 dagar! Men redan efter 1 dygn så gick min KH upp och jag tänkte, WOW, nu gick säkert CA ner och KH upp. Dock visade det sig inte vara sant. jag hade helt enkelt glömt att fylla på min CA och Mg behållare ännu ett enkelt misstag. Dock uppfattade jag mitt misstag väldigt bra med min Alkatronic, som direkt gav gensvar på att något inte stod rätt till. 2025-04-06 MS.pdf nu är det dags för månadens rengöring av gyre
    1 poäng
  3. Jag tänker att fördelen med att karantän av fisken i vatten från huvudkaret är dels att det tidigare triggar det som eventuellt kan utlösas vid överflyttningen, och dels begränsar det fysiska stressmomentet av annorlunda vattenkvalitet - finns nog tillräckligt som stressar ändå vid miljöbyte. Mänskliga magproblem vid utlandssemestrar är väl typiskt ett problem som beror på exponering av ny bakteriekultur.
    1 poäng
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00
×
×
  • Skapa Ny...