Postat 23 september 200717 år Någon som har lust att testa detta ??Tanken med arket är att man med FM's Mg & Ca och bikarb på ett snabbt och säkert sätt skall nå optimala värden utan att ta onödiga rister.Man matar in nuvarande värden och önskade värden samt storlek på akvariet. Då får man ut antalet gram som lösningarna skall innehålla samt hur under hur många dagar dessa kan doseras.Nått att ha ??breitling-light.xls
Postat 23 september 200717 år Inte för att vara sån men det kommer ju inte ge så där jätteexakta resultat iom att man kan ha väldigt olika mängd vatten i ett akvarie av samma storlek. Bättre att formulera det som vattenmängd kanske?
Postat 23 september 200717 år Det skulle ju vara bra om det även framgick vilken minsta mängd osmosvatten man måste använda till varje lösning.
Postat 23 september 200717 år Författare Det skulle ju vara bra om det även framgick vilken minsta mängd osmosvatten man måste använda till varje lösning.Tänkte på det åxå, det verkar iallafall gå att lösa sjuka mängder av kloriderna. Enl FM's hemsida så går det att lösa 2 kilo av dem i "bara" 5 liter vatten. Någon kanske kan berätta när lösligheten blir ett problem ???Sen skulle man ju egentligen kompensera för det baljan "äter" under tiden man doserar. 2-4ppm/dag för baljor med lite koraller, 5-7ppm/dag för medelmånga och 8-10 för storfräsare .
Postat 23 september 200717 år Jag löste upp 1 kg av kloriderna i 2,5 liter vatten utan problem. Däremot så var det svårt att lösa upp 250 g NaHCO i 2,5 liter vatten. Dubblade vatten volymen till 5 liter, då gick det bra.mch Björn
Postat 23 september 200717 år Borde det inte även stå netto på antalet liter? Så man får dra bort och räkna exakt hur mkt vatten man har Som i mitt fall så räknar jag på 1000L istället för karets mått på 1400L
Postat 23 september 200717 år Sedan kan man ju lägga till fler saker som:- Hur mycket akvariet förbrukar / "antal dagar". T.ex 17 ppm / 7 dagar.Och så tas det i beräkningen sen också för att nå det värde man vill ha.Så om man nu har 420 / 1400 och vill ha 420 / 1400 och akvariet förbrukar 200 ppm / månad så kan man få fram hur mkt man ska blanda och dosera / dag osv.. =)
Postat 24 september 200717 år Författare Tack för uppmuntran !Jag hade från början tänkt räkna på molekylernas vikt inkl vattnet men har nöjd mig med att kontrollräkna FM's recept och de stämmer ju faktiskt.Trodde väl i och för sig inget annat man kontroller är ju alltid bra.... och kul EDIT: Jag skulle behöva hjälp för att införa en kompensering för det som konsumeras under tiden man doserar. 3 steg :Lite koraller = xx ppm/dagMedel koraller = xx ppm/dagMycket koraller = xx ppm/dagEller är det "overkill" med kompensering ??.
Postat 25 september 200717 år Det normala är väl att man kör sin normala dosering + att man tillsätter extra för att ta igen värden som blivit låga + att man justerar doseringen så att det förhoppningsvis skall vara korrekta värden nästa gång man kollar.
Postat 25 september 200717 år För gärna in molvikten så att man kan använda uträkningarna om man har tex 90% rent CaCl2 också.
Postat 25 september 200717 år Författare molmassa... hmmm... njaaaeeeeej Tanken med kalkylarket är ju att göra det enkelt för dom som inte ännu börjat med Balling.Nu matar de bara in den förbrukning dom mätt upp och får tillbaka ett enkelt recept.Eventuellt så lägger jag till en funktion så att man kan justera antalet vattenmolekyler som salterna innehåller så att det fungerar med andra än Fauna Marins.Fast en "nördvariant" skulle man ju kanske kunna mickla ihop Här kommer en lite uppdaterad versionbreitling-light.xls
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.